Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Nie żyje Jerzy Pilch. Był absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Nie żyje Jerzy Pilch. Był absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Nie żyje Jerzy Pilch - absolwent UJ, pisarz, publicysta, dramaturg i scenarzysta. Zmarł w swoim domu w Kielcach w piątkowe popołudnie. Od kilku dni miał problemy z ciśnieniem. Miał 67 lat.

Jerzy Pilch urodził się w 1952 roku w Wiśle. Najbardziej kojarzony był jednak z ukochanym Krakowem, w którym spędził większość swojego życia. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim, w latach 1976-1985 był asystentem w Instytucie Filologii Polskiej UJ. Rozpoczął też studia doktoranckie na naszej uczelni. W 1975 roku zadebiutował jako krytyk literacki, a od 1978 był redaktorem czasopisma "Student". W latach 80. zaangażował się w tworzenie niezależnego czasopisma kulturalno-literackiego "NaGłos". Związał się też z "Tygodnikiem Powszechnym" i do 1999 był członkiem jego zespołu redakcyjnego. Od lipca 2012 ponownie był felietonistą "Tygodnika Powszechnego".

Był autorem ponad 20 powieści, w tym m.in. Spisu cudzołożnic, Marszu Polonia czy Miasta utrapienia. W 1989 otrzymał Nagrodę Fundacji im. Kościelskich za tom Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej. W maju 1998 za książkę Tysiąc spokojnych miast otrzymał wyróżnienie Krakowska Książka Miesiąca. W 2001 otrzymał Nagrodę Literacką Nike za powieść Pod Mocnym Aniołem.

Źródło: PAP

Recommended
Profesorowie Bujnicki i Purchla odznaczeni przez prezydenta Litwy
W UJ CM wyszkolą przyszłych ratowników górskich. Ruszył nabór
Profesor Piotr Richter z tytułem Ambasadora Kongresów Polskich
Dr Bola: U osób niewidomych kora wzrokowa nasłuchuje dźwięków

Web Content Display Web Content Display

Znajdziesz nas tutaj