Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Po raz pierwszy poznamy mikrobiologiczny odcisk palca Krakowa

Po raz pierwszy poznamy mikrobiologiczny odcisk palca Krakowa

W najbliższy poniedziałek Kraków dołączy do corocznego MetaSUB global City Sampling Day. Akcja ma na celu zebranie wymazów z mikrobiologicznymi "odciskami palców" przestrzeni miejskiej z powierzchni użytkowych w otoczeniu transportu publicznego. Krajowym koordynatorem wydarzenia jest dr hab. inż. Paweł Łabaj z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ.


Global City Sampling Day (gCSD) to doroczny projekt, w którym w tym samym dniu na całym świecie naukowcy, badacze, studenci i inni przeszkoleni obywatele wyruszają w przestrzeń miejską w celu zebrania próbek środowiskowych w postaci wymazów pobranych z miejsc, takich jak przystanki komunikacji miejskiej, biletomaty, tramwaje czy metro oraz z powietrza. Następnie są one sekwencjonowane i analizowane w celu opracowania mapy metagenomicznej określającej społeczności mikroorganizmów. Dane te są szczególnie pomocne w zrozumieniu interakcji człowieka ze światem drobnoustrojów w miastach. Wyniki z obecnej edycji mogą być szczególnie ciekawe ze względu na możliwość obecności w przestrzeniach publicznych wirusa SARS-CoV-2.

By zebrać próbki na tak ogromną skalę, projekt gCSD opiera się w dużej mierze na członkach MetaSUB International Consortium oraz sponsorach zapewniających niezbędne materiały. Inicjatorem i głównym organizatorem gCSD w Krakowie jest dr hab. inż. Paweł Łabaj z Małopolskiego Centrum Biotechnologii, który jest jednocześnie zarówno krajowym koordynatorem konsorcjum MetaSUB, jak i współzałożycielem stowarzyszenia MetaSUB Europe.

Kraków jest pierwszym miastem w Polsce biorącym udział w akcji obok kilkudziesięciu innych z całego świata, w tym m.in. Nowego Jorku, Berlina, Hong Kongu, Tokio czy Buenos Aires. Projekt nie byłby możliwy bez czynnej współpracy z przedstawicielami miasta oraz krakowskimi przedsiębiorstwami - Zarządem Transportu Publicznego i Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym.

W najbliższy poniedziałek wolontariuszy pobierających wymazy spotkamy na trasach linii tramwajowych 52, 50 i 14. Z kolei próbki zebrane próbnikiem powietrza zostaną pozyskane w tunelach w okolicy Dworca Głównego. Lokalizacje zostały wybrane na podstawie obciążania dobowego ruchu, przebiegu tras linii tramwajowych oraz położenia względem miejsc, w okolicy których można spodziewać się większej bioróżnorodności organizmów. Zebrane próbki i dane z nich wytworzone będą oceniane w kontekście wyników otrzymanych z próbek z ponad 50 środowisk miejskich ze wszystkich kontynentów.

Mapa lokalizacji pobierania próbek: a) przebieg linii tramwajowych (linia czerwona - 52, linia zielona - 14, flinia fioletowa - 50), przystanków i pętli (niebieskie koła) wzdłuż tras wytypowanyc jako miejsca zbierania próbek oraz okolica Dworca Głównego, w której próbki zebrane zostaną z powietrza za pomocą specjalnych urządzeń (mapa ciepła); b) miejsca pobrania próbek z powietrza w tunelach w pobliżu Dworca Głównego (mapa ciepła).

W ciągu ostatnich kilku lat praca badaczy konsorcjum MetaSUB pokazała między innymi specyficzność gatunkową niektórych obszarów miast, w tym pozwoliła na wykrycie nowych społeczności i składników środowiska, mikrobiologiczną skalę zdarzeń środowiskowych, aplikowalność w kryminalistce oraz w oznaczaniu obecności szczepów/patogenów lekoopornych (więcej na ten temat tutaj). Ponadto w artykule współautorstwa m.in. prof. Wojciecha Branickiego i dr. inż. Pawła Łabaja, który ukazał się na łamach "Preprints", omówiono istniejące narzędzia dochodzeniowo-śledcze wykorzystujące materiał (meta-)genetyczny w kryminalistyce. Chociaż istnieje duże zainteresowanie i potencjał dla tych powstających narzędzi kryminalistycznych, przed ich wdrożeniem należy ustalić najlepsze praktyki i zakresy referencyjne. Staje się to możliwe wraz z konkursem bioinformatycznym CAMDA Metagenomic Geolocation Challenge, w którym uczestnicy jako materiał konkursowy otrzymują bazę tysięcy sekwencji kodu genetycznego pochodzących z wielu gCSD, stanowiącą unikalne źródło badań nad bioróżnorodnością w obrębie i pomiędzy lokalizacjami geograficznymi, a także niszami ekologicznymi.

Recommended
Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum

UJ w najnowszym <span lang="en">QS World University Rankings by Subject 2024</span>

UJ w najnowszym QS World University Rankings by Subject 2024