Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Uniwersytet Jagielloński zwycięzcą rankingu Perspektyw 2020

Uniwersytet Jagielloński zwycięzcą rankingu Perspektyw 2020

Dziś opublikowane zostały wyniki 21. Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2020. Uniwersytet Jagielloński uzyskał stuprocentowy wskaźnik rankingowy i zajął pierwsze miejsce. Na podium znalazły się jeszcze Uniwersytet Warszawski i Politechnika Warszawska. Przed południem w Centrum Olimpijskim PKOl w Warszawie rozpoczęła się uroczysta gala, podczas której wręczono dyplomy.


Przygotowanie tegorocznego rankingu wymagało od kapituły i analityków z "Perspektyw" szczególnego wysiłku związanego z nowymi zasadami funkcjonowania uczelni wprowadzonymi ustawą "Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce" z 20 lipca 2018 roku. Wyzwań było kilka. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Ranking uwzględnia 29 wskaźników zgrupowanych w 7 kryteriów: prestiż (12 proc.), absolwenci na rynku pracy (12 proc.), potencjał naukowy (15 proc.), efektywność naukowa (28 proc.), warunki kształcenia (10 proc.), innowacyjność (8 proc.) i umiędzynarodowienie (15 proc.). Czyni to z niego jeden z najbardziej rozbudowanych i najbardziej transparentnych rankingów edukacyjnych na świecie. Jest też jednym z czterech, które posiadają międzynarodowy certyfikat jakości "IREG Approved". Jego metodologię opracowuje kapituła pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera, b. prezesa Polskiej Akademii Nauk.

- Nasz ranking kierujemy do maturzystów, którym pomaga w wyborze najlepszego kierunku i uczelni. Jest on także potrzebny polskiemu środowisku akademickiemu, dla którego jest swego rodzaju "lustrem". Widać w nim sukcesy, ale również niedociągnięcia, które trzeba poprawić - mówi Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, inicjator rankingu.

Od pierwszych edycji rankingu walkę o pozycję lidera toczą Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Warszawski, raz po raz zmieniając się na pierwszym miejscu lub zajmując je ex aequo. W tegorocznym zestawieniu UJ osiągnął stuprocentowy wskaźnik rankingowy. Drugi UW traci do lidera 4,4 proc. Trzecia jest Politechnika Warszawska z wynikiem 78,90 proc. W pierwszej dziesiątce znalazły się ponadto: Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnika Wrocławska, Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska, Politechnika Łódzka oraz Uniwersytet Wrocławski i Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie.

Tradycyjnie ogłoszono również ranking studiów, obejmujący 70 głównych kierunków. To najważniejsza część badania z punktu widzenia kandydatów na studia. Uniwersytet Jagielloński zwyciężył w 14 przypadkach: administracja, analityka medyczna, archeologia, biologia, biotechnologia (mgr), chemia, dietetyka, farmacja, kierunek lekarski, kierunek lekarsko-dentystyczny, kosmetologia, pielęgniarstwo, położnictwo i zdrowie publiczne. Bardzo wysoko oceniono również filozofię, historię, kulturoznawstwo, dziennikarstwo i komunikację, politologię, psychologię, socjologię, stosunki międzynarodowe, prawo, astronomię, fizykę, matematykę i geologię (2. miejsce) oraz filologię polską, ekonomię, informatykę (mgr), geografię i ochronę środowiska (3. miejsce).

- Najważniejszą rzeczą jest nasza przyszłość i wygląda na to, że będzie trudna. Mam to szczęście w nieszczęściu, że po dwóch kadencjach kończę urzędowanie, jak wielu rektorów w całym kraju. 1 września rektorzy elekci rozpoczną pracę w czasach, gdy sytuacja epidemiologiczna jest niewyjaśniona i bardzo trudna. Poziom zakażeń w Polsce jest niezmienny, dlatego ich odpowiedzialność będzie ogromna. Nie mamy szczepionki na COVID-19 i zdaniem specjalistów nie będziemy jej mieć przez najbliższe 2 lata. Musimy nauczyć się żyć z wirusem, mając świadomość zagrożeń. Dziś w przestrzeni publicznej można usłyszeć nieodpowiedzialne wypowiedzi ludzi, którzy o mówią o schyłku pandemii i nie zdają sobie sprawy z konsekwencji tych słów. Życzę władzom wszystkich uczelni zdrowia własnego, ale też dużej wytrwałości i zdrowego rozsądku - powiedział podczas gali rektor UJ prof. Wojciech Nowak.

Szczegółowe wyniki rankingu są dostępne na stronie perspektywy.pl.

Photogallery
Recommended
Perspektywy 2021: Uniwersytet Jagielloński znów na czele rankingu!
Perspektywy 2021: Uniwersytet Jagielloński znów na czele rankingu!
Zwycięstwo Uniwersytetu Jagiellońskiego w 15. rankingu "DGP"
Zwycięstwo Uniwersytetu Jagiellońskiego w 15. rankingu "DGP"
Międzynarodowa inicjatywa Una.Futura rusza na UJ
Międzynarodowa inicjatywa Una.Futura rusza na UJ
Pierwsza w Polsce operacja guza mózgu za pomocą laserowej ablacji
Pierwsza w Polsce operacja guza mózgu za pomocą laserowej ablacji

Web Content Display Web Content Display

Znajdziesz nas tutaj