Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Biotechnolog z UJ otrzymał grant Naukowej Fundacji Polpharmy

Biotechnolog z UJ otrzymał grant Naukowej Fundacji Polpharmy

21 czerwca br. podczas oficjalnej uroczystości w Warszawie zostały wręczone granty i nagrody laureatom konkursów Naukowej Fundacji Polpharmy. W gronie nagrodzonych znaleźli się dr Jerzy Kotlinowski z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego (WBBiB UJ) oraz Agnieszka Jankowska, Jakub Fronczek i Michał Wysocki z Uniwersytetu Jagiellońskiego - Collegium Medicum (UJ CM).


W tym roku Naukowa Fundacja Polpharmy obchodzi 20-lecie istnienia. Jest ona jedną z największych w kraju organizacji finansujących projekty badawcze realizowane przez polskich naukowców. Środki finansowe przeznaczone na działalność statutową Fundacji w całości pochodzą z Polpharmy. Ich wartość wynosi już blisko 27 mln zł.

Najważniejszym programem realizowanym od 2002 r. przez Fundację jest konkurs na finansowanie projektów badawczych. Tematem 19. edycji była "Modulacja przewlekłych procesów zapalnych indukowanych procesami dysbiozy". Na konkurs wpłynęło 10 wniosków projektów badawczych, a 9 zostało skierowanych do oceny recenzentów. Rada Naukowa - na podstawie recenzji i oceny własnej, obejmującej dotychczasowy dorobek autora, oryginalność i innowacyjność projektu, - ustaliła listę rankingową wniosków i przedstawiła ją zarządowi Fundacji, który zdecydował o przyznaniu 3 grantów.

Jednym z laureatów jest dr Jerzy Kotlinowski z Zakładu Biochemii Ogólnej WBBiB UJ. Celem proponowanego projektu badawczego jest określenie roli, jaką pełni białko MCPIP1 (Monocyte Chemoattractant Protein-Induced Protein1) w etiologii i rozwoju pierwotnego zapalenia dróg żółciowych (PBC) u myszy. Doświadczenia zaplanowane w ramach projektu umożliwią poszerzenie wiedzy o mechanizmach prowadzących do rozwoju tej choroby. Sprawdzone zostanie m.in. czy białko MCPIP1 jest zaangażowane w rozwój PBC u ludzi. Naukowiec chciałby, by jego badania pozwoliły na opracowanie leków hamujących rozwój PBC opartych na modulacji aktywności MCPIP1.

- Nastolatkowi trudno wyobrazić sobie pracę naukową. Wprawdzie uczy się wielu faktów z podręczników, to nie wyobraża sobie, jak te badania były przeprowadzane, ile wysiłku kosztowało naukowców odkrycie tych faktów. W liceum w klasie biologiczno-chemicznej rozważałem różne kierunki studiów. Na szczęście wybrałem biotechnologię i mogę dziś realizować moje pasje badawcze w laboratorium. Pierwotne zapalenie dróg żółciowych to przewlekła, autoimmunologiczna choroba występująca u ludzi. Niestety, mimo wielu lat badań, nie jesteśmy w stanie wyleczyć tych pacjentów. Badania zaplanowane w projekcie umożliwią lepsze poznanie molekularnych mechanizmów odpowiedzialnych za rozwój pierwotnego zapalenia dróg żółciowych. Co więcej, mam nadzieję, że pozwolą na opracowanie nowych strategii terapeutycznych - mówi dr Jerzy Kotlinowski.

Naukowa Fundacja Polpharmy od 2006 roku wspiera aktywność badawczą młodych uczonych organizując co dwa lata program stypendialny adresowany do młodych naukowców, uczestników studiów doktoranckich uczelni medycznych i Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. W tym roku stypendium naukowe w wysokości 10 tys. zł otrzymało 9 doktorantów, w tym Agnieszka Jankowska z Wydziału Farmaceutycznego UJ CM ("Nowe pochodne anilidowe i benzyloamidowe jako ligardy receptorów 5-ht1Ai 5-HT 7 oraz inhibitory fosfoodiesterazy typu 4 i 7 o potencjalnej aktywności prokognitywnej i przeciwdepresyjnej"), Jakub Fronczek z Wydziału Lekarskiego UJ CM ("Ocena przydatności klinicznej skal oceny ryzyka wystąpienia poważnych powikłań sercowych po zabiegach pozasercowych") oraz Michał Wysocki z Wydziału Lekarskiego UJ CM ("Chirurgiczne leczenie otyłości u chorych z cukrzycą typu 2").

Recommended
Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum

UJ w najnowszym <span lang="en">QS World University Rankings by Subject 2024</span>

UJ w najnowszym QS World University Rankings by Subject 2024

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ