Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Sukces uniwersyteckich zespołów badawczych w QuantERA Call

Sukces uniwersyteckich zespołów badawczych w <span lang="en">QuantERA</span> Call

Cztery zespoły naukowe z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego znalazły się wśród laureatów konkursu na międzynarodowe projekty badawcze z zakresu technologii kwantowych QuantERA Co-funded Call 2021. Otrzymają one finansowanie z Narodowego Centrum Nauki (NCN) w zakresie badań podstawowych.

 

Trzeci konkurs sieci QuantERA został ogłoszony w marcu br. przez 36 agencji finansujących badania naukowe i od początku cieszył się dużym zainteresowaniem środowiska naukowego. Mogły do niego przystępować konsorcja złożone z co najmniej trzech grup badawczych pochodzących z przynajmniej trzech różnych krajów - Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Irlandii, Izraela, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Malty, Niemiec, Norwegii, Polski, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, Turcji, Węgier i Włoch.

W ramach konkursu wyłoniono 39 międzynarodowych projektów o łącznej wartości 43,5 mln euro, z czego 12,3 mln euro stanowi dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.

Lista zwycięskich projektów z udziałem badaczy z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ:

  • prof. Karol Życzkowski - "Obliczenia kwantowe i chaos z dysypacją" - projekt będzie realizowany z udziałem partnerów z Portugalii, Słowenii, Niemiec i Norwegii,
  • prof. Jakub Zakrzewski - "Kwantowe symulatory drugiej generacji: od dynamicznych pól z cechowaniem do teorii z cechowaniem na sieciach" - projekt będzie realizowany z udziałem partnerów z Hiszpanii, Niemiec, Włoch i Szwajcarii,
  • dr Adam Wojciechowski - "Mikrofluidyczny kwantowy sensor diamentowy" - projekt będzie realizowany z udziałem partnerów z Hiszpanii, Niemiec i Izraela,
  • prof. Jacek Dziarmaga - "Adiabatyczność na skróty w kwantowych komputerach i symulatorach" - projekt będzie realizowany z udziałem partnerów z Austrii, Luksemburga, Niemiec i Włoch.

Więcej informacji oraz pełna lista projektów finansowanych w konkursie QuantERA Call 2021 dostępne są na stronie quantera.eu.

Recommended
Badacze z Uniwersytetu Jagiellońskiego laureatami konkursu NCN
Badacze z Uniwersytetu Jagiellońskiego laureatami konkursu NCN
Najwięcej grantów dla badaczy z UJ w najnowszych konkurach NCN
Najwięcej grantów dla badaczy z UJ w najnowszych konkurach NCN
Zespoły badawcze z UJ wśród laureatów konkursu <span lang="en">RRR Call</span> 2021
Zespoły badawcze z UJ wśród laureatów konkursu RRR Call 2021
Wysokie odznaczenia państwowe dla badaczy Instytutu Archeologii
Wysokie odznaczenia państwowe dla badaczy Instytutu Archeologii