Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Medale Cracoviae Merenti wręczone. Laureatami profesorowie UJ

Medale <span lang="la">Cracoviae</span> Merenti wręczone. Laureatami profesorowie UJ

5 października w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa odbyła się uroczysta sesja z okazji wręczenia brązowych medali Cracoviae Merenti zasłużonym profesorom Uniwersytetu Jagiellońskiego – Andrzejowi Białasowi oraz Jackowi Purchli. Naukowcy zostali uhonorowani w uznaniu szczególnych zasług dla Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Radni decyzję o przyznaniu profesorom medali oznaczonych nr. 40 i 41 podjęli podczas sesji 27 kwietnia.

Prof. Andrzej Białas od lat działa dla dobra krakowskiego środowiska naukowego i zabiega, by Kraków był wiodącym ośrodkiem naukowym w Polsce i na świecie. Jest jednym z inicjatorów Krakowskiej Szkoły Fizyki Teoretycznej - corocznych tygodniowych spotkań fizyków starszego i młodszego pokolenia z kraju i zagranicy. Jako prezes Polskiej Akademii Nauki dążył do przywrócenia jej roli reprezentantki i promotorki nauki oraz do tego, by rozszerzyć zakres jej działalności. Za jego prezesury przywrócono nadawanie Nagrody im. Erazma i Anny Jerzmanowskich zwanej "polskim Noblem", zainicjowano wręczanie Nagrody im. Profesora Adama Bielańskiego.

- Kiedy mniej więcej miesiąc temu poinformowano mnie o tym wyróżnieniu, poczułem się ogromnie zaskoczony, ale też uradowany i niesamowicie zaszczycony. Dla każdego krakowianina to wielka sprawa i honor. Dla mnie honor tym większy, że odbieram to wyróżnienie wraz z profesorem Jackiem Purchlą, którego zasługi dla Krakowa są ogromne i powszechnie znane - mówił prof. Andrzej Białas, który w dalszej części swojego wystąpienia przypomniał o zbliżającym się wielkim jubileuszu powołania do życia w 1872 roku Akademii Umiejętności w Krakowie.

- Nie trzeba w tymi miejscu wyjaśniać, jak wielką odegrała ona rolę w rozwoju nauki, a także w konsolidacji całego polskiego środowiska naukowego w okresie zaborów. Później już jako Polska Akademia Umiejętności w odrodzonej Rzeczypospolitej. Szczerze i z dużą satysfakcją dziękuję władzom miasta za docenienie wagi tego jubileuszu i hojne wsparcie jego organizacji - dodał.

Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały w sprawie przyznania wyróżnienia prof. Jackowi Purchli, Kraków był i jest przede wszystkim laboratorium i najważniejszym polem badawczym jego działalności naukowej. Jest autorem ponad 400 prac naukowych, ponad 70 prac zbiorowych oraz wielu książek na temat naszego miasta, w tym m.in. "Kraków w Europie Środka", "Historia architektury Krakowa w zarysie", "Jak powstał nowoczesny Kraków". Wskazano również, że przewodniczy pracom redakcji "Encyklopedii Krakowa".

- Kraków to stan umysłu, który towarzyszy mi od dziecka. Kraków mnie uformował i od zawsze mnie fascynował, czemu dawałem i daję świadectwo w moich publikacjach od ponad 45 lat. Od dawna absorbuje mnie pytanie, nie tylko jak zrozumieć, ale i jak opowiedzieć Kraków krakowianom, odkrywając przed nimi często ukryte wartości i znaczenie tego miasta, a równocześnie jak opowiedzieć Kraków światu - mówił prof. Jacek Purchla.

Profesor Purchla nawiązał też do 27 maja 1990 roku. Jak przyznał ta data jest nadal niedoceniana, w tym również w Krakowie. Przypomniał, że tego dnia odrodził się samorząd, który oznaczał obywatelskość. W jego opinii w wyniku reformy samorządowej Kraków stał się wówczas w wymiarze formalnoprawnym ponownie miastem, a w wymiarze ustrojowym gminą, czyli wspólnotą jego mieszkańców.

- Dzisiejsze wyróżnienie jest dla mnie niezwykle ważne, bo pochodzi od samorządu, który miałem zaszczyt współtworzyć. Mam satysfakcję z trafnie postawionej diagnozy wobec bardzo chorego pacjenta, jakim był wówczas Kraków. Słuszność obranych wtedy strategii potwierdziły trzy ostatnie dekady. Była to strategia odbudowy podmiotowości Krakowa i umacniania jego samorządu, powrotu do pierwotnych funkcji miejskich i otwierania naszego miasta na świat. Dziś Kraków jest najsilniejszą marką w Polsce i miastem, które przed pandemią rocznie odwiedzało kilkanaście milionów turystów z całego świata. O sukcesie tym przesądziły nie kombinat metalurgiczny imienia Włodzimierza Lenina, lecz kapitał ludzki i niezwykły potencjał dziedzictwa tego miasta - przekonywał prof. Jacek Purchla.

Medal Cracoviae Merenti został ustanowiony uchwałą Rady Miasta Krakowa w 1992 r. Posiada trzy klasy: złoty, srebrny i (od 1998) brązowy.


Prof. Andrzej Białas jest zasłużonym krakowskim naukowcem, profesorem nauk matematyczno-fizycznych pracującym w zakresie fizyki teoretycznej i fizyki wysokich energii. Życie zawodowe połączył z Uniwersytetem Jagiellońskim. Był reprezentantem UJ do Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego, pracował w CERN w Genewie. Odbył liczne staże naukowe zagraniczne. Od 1976 roku członek korespondent Polskiej Akademii Nauk, później członek rzeczywisty. Od 1989 roku członek czynny Polskiej Akademii Umiejętności, gdzie piastował godność prezesa w latach 2000-2018. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Mariana Smoluchowskiego przyznawanym przez Polskie Towarzystwo Fizyczne i Medalem Smoluchowskiego-Warburga przyznawanym przez Deutsche Physikalische Gesellshaft. Wyróżniony także Nagrodą Prezesa Rady Ministrów, Medalem Komisji Edukacji Narodowej i Nagrodą im. Alfreda Jurzykowskiego. Doktor honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.


Prof. Jacek Purchla przez niemal 30 lat był zatrudniony w Uniwersytecie Jagiellońskim, pełniąc w tym czasie funkcję kierownika Zakładu Studiów Miejskich w Instytucie Historii Sztuki, a następnie kierownika Katedry Dziedzictwa Europejskiego na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych. Aktualnie przewodniczy Radzie Uczelni UJ. Prowadzi badania nad rozwojem miast, historią społeczną i historią sztuki XIX i XX wieku, jak również teorią i ochroną dziedzictwa kulturowego. Od 1991 r. związany jest z Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie - jako jego założyciel i dyrektor (do roku 2017). Ponadto w latach 2001-2016 pełnił funkcję członka rady nadzorczej PTE Nationale Nederlanden Polska. Jest także członkiem Polskiego Komitetu Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS, Komitetu Nauk o Sztuce PAN oraz członkiem zwyczajnym Comite International d'Histoire de l'art.. W latach 2016-2017 sprawował funkcję przewodniczącego Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Photogallery
Recommended
Odsłonięcie tablicy upamiętniającej prof. Kazimierza Kostaneckiego

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej prof. Kazimierza Kostaneckiego

Uczczono rocznicę wznowienia działalności UJ po II wojnie światowej

Uczczono rocznicę wznowienia działalności UJ po II wojnie światowej

Muzeum UJ wkrótce skończy 60 lat i zapowiada huczny jubileusz

Muzeum UJ wkrótce skończy 60 lat i zapowiada huczny jubileusz

Opłatek środowiska akademickiego Krakowa [ZDJĘCIA]

Opłatek środowiska akademickiego Krakowa [ZDJĘCIA]