Wiadomości

Breadcrumb Breadcrumb

Na zakończenie Human Week "dokopano psychiatrom"

Na zakończenie <span lang="en">Human Week</span> "dokopano psychiatrom"

W sportowej rywalizacji prowadzonej w dyscyplinie halowej piłki nożnej pomiędzy drużynami krakowskich psychiatrów i "reszty świata", która po raz kolejny zamyka Tydzień Zdrowia Psychicznego Human Week triumf świętują zawodnicy zjednoczonych sił Uniwersytetu Jagiellońskiego, Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie i Urzędu Miasta Krakowa. Zwycięstwo 8:7 było rewanżem za przegrany mecz w poprzednim roku.

Psychiatrzy, którzy zamienili białe kitle na białe koszulki, dysponowali co prawda krótszą ławką zawodników, ale ich gracze legitymowali się numerami pesel zdecydowanie bliższymi współczesności. Nic dziwnego zatem, że już w siódmej minucie meczu wyszli na prowadzenie. Autorem pierwszego gola był grający z numerem 15 Damian Baran. W pierwszej połowie spotkania to właśnie psychiatrzy stwarzali większe zagrożenie dla bramki niebieskiej „reszty świata” (krakowskiego). Siedem minut po pierwszej bramce wynik na 2:0 podniósł Sabir Talybov. Samozwańczy trener drużyny niebieskich, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego Marcin Jędrychowski podtrzymywał morale drużyny, wydając komendy z linii bocznej boiska. Przyniosło to skutek  w 17. minucie, kiedy gola kontaktowego strzelił Adrian Ochalik (grał z numerem 17, przypadek?), w życiu pozaboiskowym rzecznik prasowy UJ. Ta sytuacja ośmieliła zawodnika niebieskich Karola Palucha, który wyrównał na 2:2.

Na następne bramki publiczność musiała czekać prawie 10 minut, ale wtedy w przeciągu trzech minut padły trzy gole – najpierw psychiatrzy podnieśli wynik na 4:2 po golach Krzysztofa Ślósarczyka i Sabira Talybova, na co niebiescy odpowiedzieli jednym celnym strzałem w wykonaniu byłej reprezentantki Polski Katarzyny Daleszczyk. Pierwsza połowa zakończyła się zatem rezultatem 4:3, choć 5 sekund przed przerwą zawodnik białych Damian Baran próbował podnieść wynik, ale trafił w poprzeczkę.

W drugiej połowie spotkania obu drużynom przydarzyły się niewykorzystane okazje – niebiescy nie trafili do pustej bramki, a biali nie wykorzystali rzutu wolnego. W ósmej minucie Krzysztof Bańczyk strzela piątego gola dla drużyny psychiatrów, dwie minuty później Damian Baran podnosi wynik na 6:3. Potem następuje przebudzenie niebieskich – dwa gole strzela Weronika Smaza. Kolejne szarże wyprowadza zawodnik niebieskich Tomasz Wolak i dzięki jego celnemu strzałowi udaje się wyrównać na 6:6.

Dwie  minuty później po raz pierwszy w czasie tego meczu udaje się niebieskim objąć prowadzenie po golu zdobytym ponownie przez Adriana Ochalika (zawodnik otarł się o hat-trik). Przewagę szybko niweluje Aleksander Turek. Ale następuje kolejny atak Tomasza Wolaka i niebiescy odzyskują prowadzenie, którego nie oddadzą już do końca meczu. Wynik pozwoliła utrzymać niezłomna postawa Jagiellonek – zawodniczek drużyny AZS UJ, Gabrieli Gębicy, Weroniki Smazy i Katarzyny Daleszczyk.

Radość niebieskich mieszała się z rozczarowaniem białych, ale przecież to psychiatrzy, więc na pewno udźwigną psychicznie tę porażkę. Poza tym już za rok będzie szansa na rewanż!

Mecz sędziowali dr Jakub Ślusarski i Sławomir Steczko.

Komentując mecz kilka chwil po zakończeniu spotkania, dr hab. Maciej Pilecki, kierownik Oddziału Klinicznego Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego oraz kapitan drużyny psychiatrów podkreślił udział w grze kolegów z Ukrainy. Mecz dedykował wszystkim tym, którzy z powodu wojny w tym kraju nie mogą brać udziału w rozgrywkach sportowych.

Z kolei dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego Marcin Jędrychowski cieszył się z możliwości rozegrania meczu w tak niepewnych czasach i deklarował, że poza boiskiem będzie dalej walczył o pozycję psychiatrii oraz dobrostan pacjentów. Podziękował także wszystkim zawodnikom za czas poświęcony na przygotowanie do meczu.