Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

UJ zakończył rozbudowę kampusu filologicznego w centrum Krakowa

UJ zakończył rozbudowę kampusu filologicznego w centrum Krakowa

Dobiegła końca modernizacja Małego Paderevianum. Użytkownikami nowoczesnego obiektu będą instytuty Filologii Klasycznej oraz Językoznawstwa, Przekładoznawstwa i Hungarystyki. Inwestycja pochłonęła kilkanaście milionów zł. - To dobrze ulokowane pieniądze. Kampus filologiczny został domknięty. Mamy własną wieżę Babel i obiecujemy, że nie pomieszamy w niej języków - przekonuje dziekan Wydziału Filologicznego dr hab. Władysław Witalisz, prof. UJ.

Socmodernistyczny gmach Małego Paderevianum zaprojektowany przez Andrzeja Lipskiego i Konrada Wierzbickiego oddano do użytku w latach 70. ubiegłego stulecia. Ze względu na nietypową formę zaraz po wybudowaniu wzbudził w Krakowie gorącą dyskusję o dopuszczalnej stylistyce nowych budynków w obrębie starej zabudowy miasta. Mieścił się w nim Instytut Filologii Wschodniosłowiańskiej UJ oraz hotel dla profesorów wizytujących. W 2014 roku budynek został wyłączony z użytkowania i od tego czasu oczekiwał na remont.

- Prace budowlane rozpoczęły się w maju 2021 roku. Pierwotnie miały potrwać 12 miesięcy, ale z uwagi na to, w jakim stanie zastaliśmy ten budynek, zaszła konieczność, by ten termin wydłużyć. Z dawnego Małego Paderevianum został właściwie goły szkielet. Przedmiotem inwestycji była przebudowa, rozbudowa i nadbudowa oraz zmiana sposobu użytkowania trzech ostatnich kondygnacji z funkcji mieszkalnej na naukowo-dydaktyczną. Budynek został dostosowany do obowiązujących przepisów w zakresie wymagań ochrony przeciwpożarowej, warunków sanitarno-higienicznych czy bezpieczeństwa i higieny pracy. Dziś w obiekcie trwają ostatnie odbiory i prace porządkowe - mówi Bartosz Skorupa, kierownik Działu Inwestycji Budowalnych UJ.

6-kondygnacyjny obiekt o powierzchni użytkowej 1390 m kw. przeszedł całkowitą metamorfozę. Idealnie wpisał się w zabudowę sąsiadujących z nim budynków, które tworzą kampus filologiczny. Zyskał nową szklano-aluminiową fasadę. Mimo że na wyższych kondygnacjach zrezygnowano z wyoblonych balkonów, w zamian zainstalowano elementy dekoracyjne nawiązujące do charakterystycznych balustrad. Wewnątrz powstała nowa żelbetowa klatka schodowa oraz szyb windowy. Prace budowlane objęły też roboty termomodernizacyjne, w tym m.in. ocieplenie całego budynku, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, które zapewnią, że będzie on niskoenergetyczny. Zużycie energii zmniejszy też oświetlenie LED, które jest przyjazne dla oczu i ma odpowiednią temperaturę barwową. Obiekt wyposażono w system zarządzania BMS - ważny element inteligentnego budownictwa, który daje możliwość monitorowania i zarządzania wszystkimi urządzeniami znajdującymi się w nim i jego otoczeniu. Ponadto nowatorskie systemy okienne niemalże w 100 proc. tłumią hałas generowany przez ruchliwą al. Mickiewicza.

Wkrótce do zmodernizowanego Małego Paderevianum przeniosą się studenci i pracownicy Instytutu Filologii Klasycznej oraz Instytutu Językoznawstwa, Przekładoznawstwa i Hungarystyki. Każda z kondygnacji oznaczona jest innym kolorem. Na parterze budynku urządzono największą salę wykładową oraz bibliotekę z czytelnią, której większość magazynów znajduje się w piwnicach. Piętra pierwsze i drugie to głównie mniejsze sale seminaryjne i wykładowe. Większość z nich wyposażono w nowoczesne nagłośnienie, tablice interaktywne, projektory i automatyczne rolety. Na pozostałych poziomach ulokowano pokoje pracy cichej, pomieszczenia administracyjne i socjalne. Z kolei na dachu zamontowano centrale wentylacyjne i agregaty chłodnicze. Budynek jest dostosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Dodatkowo w poruszaniu się po nim pomogą tabliczki informacyjne w języku Braille’a.

- Oddanie do użytku zmodernizowanego Małego Paderevianum oznacza zakończenie budowy i przebudowy całego kompleksu budynków mieszczących się u zbiegu ulicy Krupniczej i alei Mickiewicza. Powstał w ten sposób kampus filologiczny składający się z czterech budynków, w którym od nowego semestru będzie się uczyć ponad 3000 studentów. Przebudowa dawnego hotelu dla profesorów wizytujących dała zadziwiająco dobre efekty. Przejmujemy komfortowy budynek z dobrze zaprojektowanym wnętrzem, którego układ wykonawca wielokrotnie z nami konsultował. Inwestycja została zrealizowana w oparciu o dotację Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz środki własne uczelni, za co jesteśmy wdzięczni władzom rektorskim. To dobrze ulokowane pieniądze. Mamy własną wieżę Babel i obiecujemy, że nie pomieszamy w niej języków - mówi dr hab. Władysław Witalisz, prof. UJ.

Przebudowa budynku przy al. Mickiewicza 11 pochłonęła ok. 13 mln zł. Generalnym wykonawcą prac była krakowska firma RE-Bau.

Photogallery
Recommended
Uniwersytet Jagielloński w <span lang="en">QS World University Rankings by Subject</span>
Uniwersytet Jagielloński w QS World University Rankings by Subject
Profesor Katarzyna Fazan autorką teatralnej książki roku
Profesor Katarzyna Fazan autorką teatralnej książki roku
<span lang="en">European Endometriosis Masterclass</span> w Szpitalu Uniwersyteckim
European Endometriosis Masterclass w Szpitalu Uniwersyteckim
Znamy wyniki odwołań w sprawie ewaluacji działalności naukowej
Znamy wyniki odwołań w sprawie ewaluacji działalności naukowej