Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Kraków miastem nauki i sztuki

Kraków miastem nauki i sztuki

To hasło 20. edycji Festiwalu Nauki i Sztuki, który powrócił po pięciu latach przerwy w przestrzenie naszego miasta. Kampusy krakowskich uczelni otwarte będą dla wszystkich, którzy chcą się przekonać, na czym polega magia nauki i sztuki. W ciągu trzech festiwalowych dni goście będą mogli odwiedzić miejsca na co dzień niedostępne - naukowe laboratoria i warsztaty pracy uczonych i artystów. Koordynatorem wydarzenia jest UJ Collegium Medicum.

Zmianie uległa znana z poprzednich edycji lokalizacja głównych wydarzeń festiwalowych: z przestrzeni Rynku Głównego w Krakowie, przeniosły się one do naukowych siedzib partnerów Festiwalu. Ale festiwal będzie obecny także w przestrzeni miasta - W Pałacu Potockich (Rynek Główny 20) czynna jest Kawiarenka Naukowa, w której odbywają się debaty i dyskusje. W ostatnim dniu festiwalu (18 maja) na scenie Rynku prezentować się będą zespoły artystyczne i chóry z poszczególnych uczelni.

Przy stoiskach ustawionych na dziedzińcu Collegium Nowodworskiego, głównej siedziby UJ Collegium Medicum, które w tym roku koordynuje festiwal, odwiedzający mogli m. in. uzyskać poradę dotyczącą wspomagania żywieniowego leczenia różnych chorób, zbadać poziom nawilżenia skóry, dowiedzieć się o zastosowaniach technologii rozbudowanej rzeczywistości (XR) w medycynie, odkryć fascynujący świat technologii postaci leku, odkrywać mechanizmy działania układu krążenia, a także przedyskutować oraz przećwiczyć techniki dbania o higienę jamy ustnej.

Miasteczko Festiwalowe Uniwersytetu Jagiellońskiego zlokalizowane na Wydziale Chemii UJ przy ul. Gronostajowej 2 zainaugurowało swoją działalność w piątek 17 maja. Ceremonię poprowadził dr hab. Michał Woźniakiewicz, prof. UJ, koordynator XX Festiwalu Nauki i Sztuki w Krakowie na Uniwersytecie Jagiellońskim, a otwarcia dokonał prof. Piotr Jedynak, prorektor UJ ds. polityki kadrowej i finansowej oraz rektor elekt w kadencji 2024-2028. Swoje stoiska i pokazy prezentowały wydziały i jednostki UJ, a także czołowe instytuty naukowe w Krakowie: Instytut Ekspertyz Sądowych im. prof. dr Jana Sehna oraz Instytut Katalizy i Fizykochemii Powierzchni PAN. Rolę nauki w ratowaniu życia, zdrowia i mienia podkreślały pokazy zorganizowane przez jednostki Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie: JRG nr 6 i nr 2.

W ramach inauguracji pierwszego dnia XX Festiwalu Nauki i Sztuki na terenie Kampusu 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego rozegrana została gra miejska "Międzygalaktyczna Misja Miejska”, która przeniosła uczestników do roku 2050 i postawiła im zadanie uratowania planety Terry (bliźniaczki planety Ziemi). Aby tego dokonać musieli kierować się wiedzą z zakresu szeroko pojętej idei zrównoważonego rozwoju.

Photogallery
Recommended
Do Instytutu Muzykologii UJ trafiła Kolekcja Leopolda Kozłowskiego

Do Instytutu Muzykologii UJ trafiła Kolekcja Leopolda Kozłowskiego

Odsłonięto tablicę upamiętniającą Macieja z Miechowa

Odsłonięto tablicę upamiętniającą Macieja z Miechowa

Krakowskie Forum Biomedyczne już za nami

Krakowskie Forum Biomedyczne już za nami

Uroczyste promocje habilitacyjne w sześciu dyscyplinach

Uroczyste promocje habilitacyjne w sześciu dyscyplinach