Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Web Content Display Web Content Display

Kraków docenił osiągnięcia uniwersyteckich uczonych [ZDJĘCIA]

Kraków docenił osiągnięcia uniwersyteckich uczonych [ZDJĘCIA]

Zespół autorski prof. Renaty Przybylskiej, Zespół Biologii Chemicznej i Projektowania Leków prof. Tadeusza Holaka oraz dr Andrzej Nowakowski zostali laureatami Nagrody Miasta Krakowa 2019. Uroczystość wręczenia pamiątkowych medali i dyplomów odbyła się 21 listopada w Teatrze Variètè.

 


Nagrody Miasta Krakowa mają wieloletnią tradycję - po raz pierwszy przyznane zostały w 1933 roku, ale swoją historią sięgają XVI wieku. Pierwszym znanym z nazwiska laureatem był Mikołaj Jaskier, którego w 1535 r. nagrodzono za kodyfikację prawa miejskiego. Dziś komisja konkursowa przyznaje nagrody w dziedzinach: kultura i sztuka, nauka i technika, sport oraz prace dyplomowe.

W dziedzinie nauka i technika nagrodzono zespół autorski z Katedry Historii Języka i Dialektologii Wydziału Polonistyki UJ w składzie: prof. Renata Przybylska, dr Barbara Batko-Tokarz, dr Agata Kwaśnicka-Janowicz, dr Donata Ochmann, dr Patrycja Pałka, dr Sylwia Przęczek-Kisielak, prof. Maciej Rak i prof. Kazimierz Sikora. Uczeni są autorami książki "Powiedziane po krakowsku. Słownik regionalizmów krakowskich". Publikacja podsumowuje dotychczasowe badania nad językiem Krakowa oraz ukazuje jego współczesne funkcjonowanie. Zawiera liczne cytaty, anegdoty i zdjęcia. Może zainteresować zarówno badaczy, jak i miłośników regionalizmów oraz samego Krakowa.

- Serdecznie dziękuję prezydentowi Jackowi Majchrowskiemu, miastu Kraków i kapitule. Szczególne podziękowania należą się Uniwersytetowi Jagiellońskiemu, który stworzył mojemu zespołowi doskonałe warunki i świetną atmosferę do pracy - mówiła tuż po odebraniu nagrody prof. Renata Przybylska.

W tej samej kategorii Nagrodę Miasta Krakowa otrzymał Zespół Biologii Chemicznej i Projektowania Leków w składzie: prof. Tadeusz Holak, dr Katarzyna Magiera-Mularz, dr Bogdan Musielak i dr Łukasz Skalniak. Naukowcy jako pierwsi na świecie rozszyfrowali "wspólnika" nowotworów. Poznali dokładną strukturę białkowego kompleksu, który zapewnia komórkom nowotworowym ochronę przed układem immunologicznym. Osiągnięcie badaczy z Wydziału Chemii pozwoli na opracowanie leków przeciwnowotworowych nowej generacji.

Za wszechstronną działalność wydawniczą i artystyczną w dziedzinie kultura i sztuka uhonorowano, nieobecnego na gali, dr. Andrzeja Nowakowskiego z Wydziału Polonistyki. Laureat zajmuje się estetyką fotografii i historią sztuki europejskiej, zagadnieniami edytorstwa i rynku książki. Jest autorem albumów: Sławomir Mrożek, Powiększenie. Nowy Cmentarz Żydowski w Krakowie, Gołębnik. Polonistyka. Uniwersytet Jagielloński, Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego. Sfery i cienie oraz Blask. Ołtarz Mariacki Wita Stwosza.

Photogallery
Recommended
Szpital Uniwersytecki laureatem nagrody Budowa Roku 2019
Prof. Magdalena Heydel nagrodzona za przekład "O równowadze"
Poznaliśmy pierwszego laureata Nagrody im. Franka Wilczka
Profesor Wiesław Roth laureatem nagrody im. Alexa F. Cronstedta

Web Content Display Web Content Display

Znajdziesz nas tutaj