Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Web Content Display Web Content Display

Nagroda Inteligentnego Rozwoju także dla dr. Aleksandra Grabca

Nagroda Inteligentnego Rozwoju także dla dr. Aleksandra Grabca

Dr Aleksander Grabiec z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego (WBBiB UJ) został kolejnym laureatem Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2020 z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kapituła doceniła jego nowatorskie badania nad paradontozą. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się pod koniec listopada podczas 5. Forum Inteligentnego Rozwoju.


Jury nagrodziło dr. Aleksandra Grabca w kategorii naukowiec przyszłości za 2 projekty: Epigenetics of periodontitis: DNA methylation in disease development and as a potential therapeutic target oraz Epigenetics of periodontitis: alterations in the host protein acetylation system as a potentially fundamental mechanism for disease development. Laureat wraz z zespołem zbada rolę mechanizmów epigenetycznych w patogenezie paradontozy - wywołanego infekcją bakteryjną przewlekłego stanu zapalnego dziąsła, prowadzącego do zniszczenia tkanek wspierających zęby i ich utraty.

- W realizowanych badaniach prowadzimy analizy procesów epigenetycznych w tkankach pacjentów z paradontozą oraz doświadczenia in vitro na hodowlach ludzkich komórek przyzębia. Uzyskane dotychczas wyniki pozwoliły na zidentyfikowanie dwóch klas białek regulujących procesy epigenetyczne jako potencjalne cele terapeutyczne w paradontozie, których blokowanie za pomocą drobnocząsteczkowych inhibitorów ma silne działanie przeciwzapalne. Dalsze badania umożliwią stworzenie mapy epigenetycznych zmian w komórkach dziąsła, pogłębiając naszą wiedzę na temat molekularnego podłoża paradontozy - wyjaśnia kierownik nagrodzonych projektów.

Dr Aleksander Grabiec jest adiunktem w Zakładzie Mikrobiologii WBBiB UJ. Po ukończeniu studiów na UJ pracował na Uniwersytecie Amsterdamskim, na którym w 2012 roku uzyskał tytuł doktora. Następnie w latach 2013-2016 kontynuował karierę naukową jako post-doc na Uniwersytecie w Manchesterze. W 2016 założył zespół badawczy w Zakładzie Mikrobiologii UJ. W swoich badaniach, finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki i Fundację na rzecz Nauki Polskiej, zajmuje się wyjaśnianiem, w jaki sposób zaburzenia w regulacji ekspresji genów i mechanizmach epigenetycznych wpływają na rozwój schorzeń związanych z chronicznym stanem zapalnym, tj. paradontoza.

Narody zostaną wręczone podczas 5. Forum Inteligentnego Rozwoju, które odbędzie się w dniach 26-27 listopada 2020 r. w Uniejowie. Laureatkami Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2020 zostały także dr Anna Dobrut z Katedry Mikrobiologii UJ CM oraz dr n. med. Anna Jagusiak z Katedry Biochemii Lekarskiej UJ CM.

Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju przyznawana jest przez Centrum Inteligentnego Rozwoju i od 5 lat wyróżnia innowatorów i inwestorów, osoby i organizacje, których sposób działania i myślenia wpływa na inteligentny i zrównoważony rozwój życia społeczeństwa i gospodarki. Jest to wyjątkowa i bardzo prestiżowa nagroda w środowisku biznesowym i naukowym popularyzująca, promująca i doceniająca autorów innowacji. Większość wyróżnionych projektów znajduje się w fazie realizacji. Nagroda jest wyrazem szacunku dla pomysłu, a także planu na przyszłość realizowanego projektu i podejścia do jego promocji.

Recommended
Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju dla 20 naukowców z UJ
Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju dla 20 naukowców z UJ
Clinical Research Award dla zespołu naukowców z WBBiB UJ
Clinical Research Award dla zespołu naukowców z WBBiB UJ
Nagroda "Studiów Źródłoznawczych" dla prof. Stanisława Sroki
Nagroda "Studiów Źródłoznawczych" dla prof. Stanisława Sroki
Uczona z UJ nagrodzona przez Polskie Towarzystwo Chemiczne
Uczona z UJ nagrodzona przez Polskie Towarzystwo Chemiczne

Web Content Display Web Content Display

Znajdziesz nas tutaj