Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Web Content Display Web Content Display

Międzynarodowe badania nad zbilansowaniem diet dzikich pszczół

Międzynarodowe badania nad zbilansowaniem diet dzikich pszczół

Dziesięć międzynarodowych projektów zostało wyłonionych w konkursie BiodivERsA Call 2018 współorganizowanym przez Narodowe Centrum Nauki (NCN). Wśród nagrodzonych przedsięwzięć znalazło się sześć z udziałem badaczy z Polski, w tym jeden z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 


Konkurs Biodiversity and its influence on animal, human and plant health został ogłoszony w październiku 2018 r. przez 15 organizacji finansujących badania naukowe z 11 państw. Złożono w nim 49 wniosków, z czego finansowanie uzyskało 10 o łącznym budżecie ok. 11,9 mln euro.

Jednym z laureatów konkursu został dr Michał Filipiak z Wydziału Biologii UJ. W jego międzynarodowym projekcie NutriB2. Odżywianie i odżywcza jakość siedliska jako kluczowy czynnik łączący bioróżnorodność oraz zdrowie i kondycję pszczołowatych uczestniczyć będą naukowcy z Niemiec, Austrii, Belgii, Francji, Wielkiej Brytanii i USA. Jak mówi kierownik badań, możliwość bilansowania diety jest kluczowa dla zdrowia zwierząt i pozytywnie wpływa na ich dostosowanie, a różnorodność pożywienia oferowanego w ekosystemie sprzyja tej możliwości. W tym kontekście sugeruje się, że obserwowana korelacja pomiędzy spadkiem różnorodności flory oraz wymieraniem pszczół oznacza bezpośredni związek przyczynowy. Jednak istota tej zależności jest niezrozumiała. Naukowcy zamierzają zatem zbadać mechanizmy tworzące związek przyczynowy pomiędzy różnorodnością flory, jakością pokarmu dla pszczół oraz zdrowiem, kondycją i różnorodnością pszczół tworzących biocenozę w danym siedlisku.

- W NutriB2 chcemy połączyć wiedzę i doświadczenie ekspertów z zakresu taksonomii, ekologii odżywiania, biogeochemii, fizjologii, ekologii behawioralnej, epidemiologii oraz modelowania ekologicznego. W rezultacie po raz pierwszy dla nauki światowej wskażemy konkretne składniki odżywcze oraz ich właściwe proporcje, które są fundamentalne dla bilansowania diet różnych gatunków pszczół. Bazując na tym, wskażemy kluczowe gatunki roślin oraz ich zespoły tworzące florę, które pozwalają pszczołom na bilansowanie ich diet, produkując odpowiednie pożywienie. Ta nowa wiedza jest nieodzowna dla zrozumienia, w jaki sposób skład gatunkowy i różnorodność flory wpływa na strukturę populacji i zespołów oraz różnorodność gatunkową pszczół - wyjaśnia dr Michał Filipiak.

Realizacja części międzynarodowych projektów badawczych finansowanych w konkursie BiodivERsA Call 2018 rozpocznie się jeszcze w tym roku. Więcej informacji oraz pełna lista projektów finansowanych dostępne są na stronie biodiversa.org.

Recommended
Na UJ powstanie przekład książki o dawnych sygnetach drukarskich
Badacze z UJ wśród pierwszych laureatów konkursu Miniatura 4
Naukowcy z UJ odkryli żywą skamielinę molekularną
Badania naukowców z UJ umożliwią szybką diagnozę raka przełyku

Web Content Display Web Content Display

Znajdziesz nas tutaj