Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Web Content Display Web Content Display

Naukowcy z UJ poprowadzą badania w programie COST "EuNET INNOCHRON"

Naukowcy z UJ poprowadzą badania w programie COST

Opracowanie standardów diagnostycznych i terapeutycznych oraz badania nad nowymi preparatami redukującymi poziom neutropenii to główne cele nowego programu COST "EuNET INNOCHRON" – European Network for Innovative Diagnosis and Treatment of Chronic Neutropenias. Ze strony UJ program koordynują prof. Joanna Cichy z Zakładu Immunologii Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ oraz dr hab. Jarosław Baran, prof. UJ z Zakładu Immunologii Klinicznej UJ CM.

Neutropenie to stany kliniczne charakteryzujące się obniżeniem liczby granulocytów obojętnochłonnych (neutrofilów) w krwi obwodowej poniżej 1500 kom./µl. Do neutropenii doprowadzać mogą zarówno nieprawidłowości w produkcji neutrofilów w szpiku kostnym, jak i różnorodne zaburzenia, w których dochodzi do przyspieszonej i/lub nadmiernej eliminacji neutrofilów w organizmie, np. w trakcie terapii chorób nowotworowych. Wrodzona nieutropenia należy do grupy rzadkich pierwotnych niedoborów odporności i charakteryzuje się trwałym obniżeniem poziomu granulocytów obojętnochłonnych w krwi, ale neutropenie mogą występować u pacjentów w każdym wieku i są to stany o bardzo zróżnicowanej etiologii. Ciężkie neutropenie stanowią poważne zagrożenie życia ze względu na duże ryzyko wystąpienia ciężkich zakażeń, głównie bakteryjnych i grzybiczych.

Program "EuNET INNOCHRON", prowadzony przez organizację COST (European Cooperation in Science and Technology), zrzesza klinicystów i badaczy nauk podstawowych, m.in. z zakresu hematologii, immunologii i farmakologii z kilkudziesięciu krajów europejskich i jednostek partnerskich ze Stanów Zjednoczonych.

Więcej informacji na temat programu można znaleźć na stronie: www.eunet-innochron.eu, zaś o organizacji COST można przeczytać tutaj: www.cost.eu.

Recommended
Na UJ powstanie przekład książki o dawnych sygnetach drukarskich
Badacze z UJ wśród pierwszych laureatów konkursu Miniatura 4
Naukowcy z UJ odkryli żywą skamielinę molekularną
Badania naukowców z UJ umożliwią szybką diagnozę raka przełyku

Web Content Display Web Content Display

Znajdziesz nas tutaj