Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Web Content Display Web Content Display

UJ wśród najaktywniejszych polskich wnioskodawców w EPO

UJ wśród najaktywniejszych polskich wnioskodawców w EPO

5 kwietnia opublikowany został Indeks Patentowy za rok 2021, na podstawie którego ustalono czołówkę polskich instytucji zgłaszających najwięcej aplikacji do Europejskiego Urzędu Patentowego (European Patent Office - EPO). Cztery z dziesięciu najbardziej aktywnych polskich podmiotów to uczelnie lub instytuty badawcze. UJ z ośmioma wnioskami zajmuje 3. miejsce zestawienia.

Liczba zgłoszeń patentowych złożonych w Europejskim Urzędzie Patentowym przez polskie przedsiębiorstwa, uczelnie i instytuty badawcze wzrosła w ubiegłym roku o 12,8% (w sumie 539 zgłoszeń). To czterokrotnie większe tempo wzrostu niż rok wcześniej (3,2%) i ponad 4,5-krotne w porównaniu ze średnią dla UE-27 (2,7%). To także drugi najwyższy wskaźnik wzrostu w Europie po Portugalii (wśród wszystkich krajów, które złożyły ponad 200 zgłoszeń patentowych).

Ponad 40 procent wszystkich zgłoszeń w ramach listy dziesięciu największych aplikantów z Polski nadesłały uczelnie lub instytuty badawcze, co jest sytuacją wyjątkową w skali europejskiej.

Politechnika Śląska jest podmiotem z największą liczbą zgłaszanych patentów w Polsce (11 zgłoszeń, skok z 4. miejsca rok wcześniej). Na trzecim miejscu znalazł się dotychczasowy wielokrotny lider zestawienia - Uniwersytet Jagielloński (8 zgłoszeń), na szóstym Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (6 zgłoszeń), na siódmym Instytut Wysokich Ciśnień PAN (5 zgłoszeń).

 

wykres słupkowy prezentujący wzrost liczby aplikacji z Polski
zestawienie pierwszej dzisiątki wnioskodawców z Polski

 

- Wiodącą dziedziną wśród zgłoszeń patentowych z Polski są technologie medyczne (awans z miejsca 2.), w której odnotowano wzrost o 71,1 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Na kolejnych miejscach uplasowały się produkty farmaceutyczne (+11,4 proc.) oraz transport (w tym przemysł samochodowy), gdzie złożono o 81 proc. więcej zgłoszeń patentowych niż rok wcześniej. Dwa główne obszary związane z ochroną zdrowia - produkty farmaceutyczne i technologie medyczne - reprezentują łącznie 19,3 proc. wszystkich polskich zgłoszeń patentowych składanych do EPO, w porównaniu do 15,3 proc. w roku 2020" - napisano w prasowym komunikacie EPO.

W 2021 r. do EPO wpłynęło ogółem 188 600 zgłoszeń, co oznacza wzrost o 4,5 proc. po niewielkim spadku w 2020 r. (-0,7 proc.). Liczba zgłoszeń patentowych - wczesny wskaźnik poziomu inwestycji przedsiębiorstw w badania i rozwój - wzrosła w dziewięciu z dziesięciu głównych dziedzinach technologii. Największy wzrost odnotowano w komunikacji cyfrowej i technologiach komputerowych, co jest odzwierciedleniem prowadzonej na całym świecie transformacji cyfrowej, a w drugiej kolejności w dziedzinie farmacji i biotechnologii, co świadczy o wysokim poziomie innowacji w zakresie tworzenia szczepionek i innych obszarach opieki zdrowotnej.

Szczegółowe dane statystyczne można znaleźć w Indeksie Patentowym EPO 2021 na stronie www.epo.org/patent-index2021.

Recommended
Uczona z UJ CM na liście 100 Kobiet Roku magazynu "<span lang="en">Forbes Women</span>"
Uczona z UJ CM na liście 100 Kobiet Roku magazynu "Forbes Women"
Kilkadziesiąt mln zł na badania podstawowe w Uniwersytecie Jagiellońskim
Kilkadziesiąt mln zł na badania podstawowe w Uniwersytecie Jagiellońskim
Jak dobowy zegar biologiczny wpływa na odpowiedź immunologiczną po szczepieniu
Jak dobowy zegar biologiczny wpływa na odpowiedź immunologiczną po szczepieniu
Sukces badaczek UJ w programie L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki
Sukces badaczek UJ w programie L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki