Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Web Content Display Web Content Display

Naukowcy z UJ CM zwycięzcami konkursu "Dziennika Gazety Prawnej"

Naukowcy z UJ CM zwycięzcami konkursu "Dziennika Gazety Prawnej"

Nowatorska metoda wykrywania bakterii i grzybów we krwi, opracowana przez naukowców Uniwersytetu Jagiellońskiego, zdobyła główną nagrodę w drugiej edycji konkursu "Eureka! DGP - odkrywamy polskie wynalazki". W zwycięskim zespole znaleźli się dr Tomasz Gosiewski, dr hab. Monika Brzychczy-Włoch, dr Agata Pietrzyk i prof. Małgorzata Bulanda. Innowacyjny produkt doceniony został także w głosowaniu internautów.

Do drugiej edycji plebiscytu, organizowanego przez redakcję "Dziennika Gazety Prawnej", nadesłano 80 wynalazków z 17 uczelni i 13 instytutów badawczych. W ścisłym finale znalazło się 40 najlepszych pomysłów, spośród których wybrano laureatów.

Kapituła konkursu, w składzie której zasiedli m.in.: prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Jerzy Duszyński, minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska, dyrektor Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer, oraz dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prof. Krzysztof Kurzydłowski, pierwsze miejsce przyznała nowatorskiej metodzie wykrywania bakterii i grzybów we krwi opracowanej przez zespół badaczy z Katedry Mikrobiologii Wydziału Lekarskiego UJ CM. W nagrodę zwycięzcy otrzymali 30 tys. zł oraz kampanię reklamową swojego wynalazku o wartości 50 tys. zł.

- Pełna nazwa naszego wynalazku to: zastosowanie metody NESTED w wykrywaniu bakterii i grzybów we krwi pacjentów z sepsą. Nazwa jest skomplikowana, ale idea jasna. Chodzi o to, aby w miarę szybko, w ciągu kilku godzin, wykryć obecność tych patogenów we krwi u pacjenta z podejrzeniem sepsy. Dzięki temu lekarz powinien mieć możliwość podjęcia szybkiej antybiotykoterapii, aby od razu pacjentowi zaaplikować właściwy, skuteczny lek - powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową dr Tomasz Gosiewski.

Przyznane zostały też trzy równorzędne wyróżnienia. Otrzymali je naukowcy z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach oraz łódzkiego Instytutu Technologii Bezpieczeństwa Moratex.

Przypominamy, że innowacyjne rozwiązanie naukowców z Katedry Mikrobiologii WL UJ CM zyskało również uznanie internatów, którzy przyznali wynalazkowi 3. miejsce w głosowaniu w sieci.

Ideą cyklu jest promocja polskiej nauki i potencjału twórczego młodych wynalazców poprzez przedstawienie na łamach gazety wynalazków zgłoszonych do Urzędu Patentowego RP, które mają zastosowanie w praktyce, mogą być wykorzystane w gospodarce i w produkcji. Sprawdzenie zgłoszeń pod względem formalnym i dopuszczenie do konkursu nastąpiło w redakcji "Dziennika Gazety Prawnej". Przyjęte do konkursu wynalazki poddane zostały merytorycznej ocenie przez komisję weryfikacyjną.

(Łukasz Wspaniały)

Download files
pdf
Metoda detekcji bakterii i grzybów w preparacie biologicznym metodą PCR
(Projekt nr P-192)
Recommended
UJ został wybrany jako instytucja zarządzająca grantem dla inicjatywy <span lang='en'>PAAR-net COST Action </span>

UJ został wybrany jako instytucja zarządzająca grantem dla inicjatywy PAAR-net COST Action

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu

Naukowiec oraz studenci z UJ stypendystami fundacji Fulbrighta

Naukowiec oraz studenci z UJ stypendystami fundacji Fulbrighta