Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Web Content Display Web Content Display

W poszukiwaniu wiecznej młodości. V Forum Seniora w Auditorium Maximum UJ

W poszukiwaniu wiecznej młodości. V Forum Seniora w Auditorium Maximum UJ

Ludzkość od czasów najdawniejszych stara się znaleźć receptę na wieczną młodość. Czy nauka może jej dostarczyć? Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista, z pewnością można natomiast zatroszczyć się o to, by osoby w wieku starszym mogły się cieszyć jak najlepszym zdrowiem i samopoczuciem. Nad możliwymi sposobami dążenia do tego celu zastanawiali się uczestnicy V Forum Seniora, które odbyło się w Auditorium Maximum UJ 4. kwietnia 2019 r.

Licznie zebranych uczestników powitała zastępca redaktora naczelnego Dziennika Polskiego Małgorzata Nitek. Do zebranych zwrócił się także redaktor naczelny czasopisma Marek Kęskrawiec. Nawiązując to tytułu tegorocznego Forum – „Senior Wiecznie Młody”, zwrócił on uwagę na znaczenie, jakie dla jakości życia seniorów ma nie tylko zdrowie fizyczne, ale również dobrostan psychiczny. Następnie głos zabrał rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciech Nowak, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że w związku ze wzrostem średniej długości życia oraz, co za tym idzie, liczby seniorów w społeczeństwie, konieczne jest lepsze zrozumienie potrzeb tej grupy społecznej i zadbanie o możliwości ich realizacji. W tym kontekście rektor życzył wszystkim zebranym, żeby ten okres w ich życiu był dla nich wspaniałym czasem.

W imieniu Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego, do zebranych zwróciła się Marta Mordarska, radna Sejmiku Województwa, przewodnicząca Komisji Polityki Prorodzinnej i Społecznej. Omawiając działania podejmowane przez Województwo w ramach tzw. polityki senioralnej, podkreśliła ona konieczność odpowiedniego sprofilowania pomocy dla różnych grup seniorów. Jako przykłady realizowanych w tej dziedzinie inicjatyw wymieniła m.in. projekt wsparcia dla niesamodzielnych osób starszych „Małopolski Tele-Anioł”, plebiscyt mający na celu wyróżnienie seniorów przełamujących stereotypy związane z wiekiem, a także szereg inicjatyw promujących dobre praktyki, realizowanych we współpracy z innymi szczeblami samorządu, w tym z władzami miasta Kraków.

Główną część spotkania stanowiły wykłady dotyczące różnych tematów związanych z jakością życia osób starszych, jak m.in. rola grasicy jako gruczołu młodości i odporności, zapobieganie chorobom kręgosłupa, potrzeby i emocje osób starszych oraz wpływ dobrego samopoczucia na ich zdrowie. Prelegentami byli prof. Aleksander Skotnicki i prof. Dominika Dudek z Collegium Medicum UJ, fizjoterapeutka ze Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego Justyna Biros-Waśniowska oraz Anna Kozdra, naczelnik Wydziału Służb Mundurowych i Świadczeniobiorców Narodowego Funduszu Zdrowia. Wydarzenie zakończył występ artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca UJ „Słowianki”.

V Forum Seniora zorganizowane zostało przez Dziennik Polski we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim, Województwem Małopolskim oraz Narodowym Funduszem Zdrowia.

Photogallery
Recommended
Konsul Węgier uhonorowana medalem „Plus ratio quam vis”
Szpital Uniwersytecki rozwija współpracę z firmą Olympus
Wizyta prof. Massimo Leone na Uniwersytecie Jagiellońskim
XIII ogólnopolska konferencja "Kontrowersje w pediatrii"

Web Content Display Web Content Display

Znajdziesz nas tutaj