Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Web Content Display Web Content Display

Biolodzy i biomedycy z całego świata spotkali się na 44. Kongresie FEBS

Biolodzy i biomedycy z całego świata spotkali się na 44. Kongresie FEBS

Po raz trzeci w Polsce i pierwszy raz w Krakowie zorganizowany został Kongres Federacji Europejskich Towarzystw Biochemicznych - FEBS (Federation of European Biochemical Societies). Sześciodniowe spotkanie, które zainaugurowano 6 lipca w Centrum Kongresowym ICE odbywa się po raz 44., a za jego przebieg w tym roku odpowiada Polskie Towarzystwo Biochemiczne.

 

FEBS jest jedną z najbardziej znaczących organizacji europejskich w dziedzinie nauk o życiu, skupiającą ponad 36 tysięcy członków zrzeszonych w 35 towarzystwach narodowych. W Kongresach organizowanych przez FEBS biorą udział przedstawiciele wszystkich współczesnych dziedzin biologii i biomedycyny oraz powiązanych z nimi nurtów aplikacyjnych. Spotkania te są doskonałą okazją dla wszystkich naukowców oraz dla przedstawicieli lokalnych środowisk do upowszechniania nauki oraz wymiany doświadczeń dzięki osobistym spotkaniom z uczonymi światowej rangi.

- W trakcie kongresu będziemy gościć w Krakowie ponad 1800 specjalistów z całego świata w zakresie biochemii, biologii komórki oraz biologii molekularnej, farmacji, a także medycyny. Podczas 65 sesji naukowych swoje wystąpienia przedstawi 170 wybitnych ekspertów, w tym dwóch noblistów. Niezmiernie cieszę się, że Uniwersytet może być częścią tego ogromnego przedsięwzięcia - mówił rektor UJ prof. Wojciech Nowak, otwierając kongres.

Tegoroczny Kongres zatytułowany jest "From molecules to living systems” i obejmuje  problemy z dziedziny szeroko pojętej biochemii, biologii molekularnej, biologii i biochemii roślin, nauk środowiskowych oraz biotechnologii i bioinformatyki. Poruszone zostaną zagadnienia z zakresu medycyny, farmacji, biotechnologii medycznej, biotechnologii roślin i biotechnologii przemysłowej, a także nauk o życiu wykorzystujących podejście molekularne.

Do Krakowa przyjechała cała światowa czołówka ekspertów w dziedzinie nauk o życiu. Zaprezentowanych zostanie 12 wykładów plenarnych, które wygłoszą wybitni naukowcy. Wśród nich znajdują się dwaj laureaci Nagrody Nobla: Andrew Fire i Venkatraman Ramakrishnan. Wyniki badań na modelach ludzkich komórek macierzystych i wykorzystaniu ich w badaniach chorób serca i układu krążenia przedstawi Christine Mummery z Holandii. Natomiast Mathias Uhlen ze Szwecji opowie o powiązaniach ludzkiego proteomu z medycyną spersonalizowaną i poszukiwaniu nowych leków. Światowej sławy specjalista od siarkowodoru (ważnego biologicznego gazotransmitera) – Csaba Szabo przedstawi jego rolę w aspekcie rozwoju i farmakologii chorób krążenia i nowotworów.

Wykłady, które zostaną wygłoszone w trakcie Kongresu, dowodzą, że badania w zakresie nauk podstawowych, w szczególności w zakresie biochemii, stanowią ważny potencjał aplikacyjny, głównie w dziedzinach powiązanych z medycyną i farmakologią. 

Na zatwierdzony przez władze FEBS program 44. Kongresu złoży się 40 sesji naukowych obejmujących aktualne nurty poznawcze z dziedziny biochemii i nauk pokrewnych. Przewodniczącymi sesji są najwybitniejsi polscy przedstawiciele nauk o życiu, którzy zaprosili do współpracy naukowców z zagranicy. Do udziału w poszczególnych sesjach naukowych zaproszonych zostało trzech wykładowców, z których każdy wygłosi 30-minutowy wykład zgodny z tematyką sesji.

Kongres FEBS w Krakowie stanie się z pewnością jednym z najważniejszych wydarzeń naukowych w Polsce w roku 2019. Będzie on znakomitą okazją do zaprezentowania we wszystkich obszarach dynamicznie rozwijających się nauk o życiu naszych rodzimych osiągnięć, których poziom często dorównuje osiągnięciom światowym.

Więcej informacji na temat Kongresu FEBS 2019 można znaleźć na stronie www.2019.febscongress.org.

Photogallery
Recommended
Konsul Węgier uhonorowana medalem „Plus ratio quam vis”
Szpital Uniwersytecki rozwija współpracę z firmą Olympus
Wizyta prof. Massimo Leone na Uniwersytecie Jagiellońskim
XIII ogólnopolska konferencja "Kontrowersje w pediatrii"

Web Content Display Web Content Display

Znajdziesz nas tutaj