Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Web Content Display Web Content Display

Śniadanie prasowe przed rozpoczęciem roku akademickiego na UJ

Śniadanie prasowe przed rozpoczęciem roku akademickiego na UJ

Rektor UJ prof. Wojciech Nowak, prorektor ds. polityki kadrowej i finansowej prof. Jacek Popiel oraz kanclerz Monika Harpula spotkali się z przedstawicielami mediów na zorganizowanym 26 września w Sali Senackiej Collegium Novum UJ śniadaniu prasowym.

Spotkanie stanowiło okazję do rozmowy zarówno o planach rozwojowych UJ na następny rok, jak również dało możliwość podsumowania mijającego okresu.

Przedstawione zostały dane dotyczące rekrutacji na studia w roku akademickim 2019/2020. Według stanu na dzień 23 września naukę na pierwszym roku jednolitych studiów magisterskich oraz pierwszego stopnia (studia stacjonarne) rozpocznie prawie 7600 osób. Zostali oni wyłonieni spośród niemal 30 tys. kandydatów.

Poinformowano także, że Uniwersytet Jagielloński powołał cztery szkoły doktorskie: Szkołę Doktorską Nauk Humanistycznych, Szkołę Doktorską Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu, Szkołę Doktorską Nauk Społecznych, Szkołę Doktorską Nauk Ścisłych i Przyrodniczych. Szkoły są nowymi instytucjami powołanymi do życia w wyniku reformy szkolnictwa wyższego wprowadzanej przepisami nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, tzw. Ustawy 2.0. Również zgodnie z wymogami ustawy Senat UJ przyjął nowy statut uczelni, który wejdzie w życie 1 października br.

Podkreślone zostało także, że we wszystkich tegorocznych edycjach najstarszych międzynarodowych rankingów uczelni Uniwersytet Jagielloński uzyskał lepsze oceny niż w poprzednim roku:

  • Academic Ranking of World Universities 2019 (ranking szanghajski) - awans z piątej do czwartej setki
  • QS World University Rankings 2020 - awans z 411 na 338 miejsce
  • 2020 Times Higher Education World University Rankings - nadal sklasyfikowany w przedziale 601-800, jednak z lepszym wynikiem punktowym w każdym z kryteriów tego rankingu.

W wymienionych powyżej rankingach Uniwersytet Jagielloński jest najwyżej sklasyfikowaną polską uczelnią i należy do grona 2-3% najlepszych uczelni na świecie, w dodatku systematycznie poprawia swoje notowania w globalnych rankingach, mimo zaostrzającej się rywalizacji międzynarodowej.

Zapowiedziane zostało także otwarcie nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie-Prokocimiu, które nastąpi 29 października br. Innowacyjny kompleks medyczny będzie największym i najnowocześniejszym tego typu w Polsce.

Mowa była także o trwających modernizacjach i remontach, m.in. budynku przy ul. Reymonta 4 (dla Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ) oraz starej części Collegium Paderevianum oraz zbliżających się inwestycjach takich jak obiekty sportowe i dom studencki na Kampusie 600-lecia Odnowienia UJ.

Photogallery
Recommended
Konsul Węgier uhonorowana medalem „Plus ratio quam vis”
Szpital Uniwersytecki rozwija współpracę z firmą Olympus
Wizyta prof. Massimo Leone na Uniwersytecie Jagiellońskim
XIII ogólnopolska konferencja "Kontrowersje w pediatrii"

Web Content Display Web Content Display

Znajdziesz nas tutaj