Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Web Content Display Web Content Display

Porozmawiajmy o zdrowiu psychicznym

Porozmawiajmy o zdrowiu psychicznym

7 października rozpoczyna się Tydzień Zdrowia Psychicznego „Human Week" organizowany po raz pierwszy w Krakowie przez Szpital Uniwersytecki we współpracy z Urzędem Miasta Krakowa oraz Uniwersytetem Jagiellońskim. Wydarzenie będzie okazją, by zatrzymać się na chwilę w codziennym pędzie i skupić na zdrowiu psychicznym. Ułatwią to wykłady, warsztaty, spotkania ze specjalistami, seanse filmowe i wieczory poetyckie.

- Mieszkańcom Krakowa proponujemy wiele przedsięwzięć skupionych na trosce o zdrowie. Realizujemy szereg programów profilaktycznych i szczepień skierowanych do różnych grup krakowian. Tylko w ostatnim miesiącu uruchomiliśmy zapisy do kilkunastu z nich, a także zaprosiliśmy do badań i konsultacji w ramach krakowskich Dni Zdrowa i Światowego Dnia Serca. Programy i inicjatywy dotyczą różnych obszarów, wśród których temat zdrowia psychicznego zajmuje bardzo ważne miejsce – mówił podczas oficjalnego otwarcia Tygodnia Andrzej Kulig, wiceprezydent Krakowa ds. polityki społecznej i komunalnej.

- Potrzeba stworzenia takiego wydarzenia wydaje się oczywistą. Choroba psychiczna działa podstępnie, często przebiega bez żadnych syndromów. „Human Week” ma z jednej strony dać chorym narzędzia do radzenia sobie z dolegliwościami, z drugiej – skłonić zdrowych, by inaczej postrzegli cierpiących na schorzenia psychiczne – podkreślał dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Marcin Jędrychowski.

Prof. Tomasz Grodzicki prorektor UJ ds. Collegium Medicum również zwracał uwagę na fakt, iż choroby psychiczne są bardzo słabo uświadomionym problemem wśród społeczeństwa. Dlatego w jego opinii, oprócz pomocy chorym, warto skoncentrować się na propagowaniu wiedzy na ich temat.

Podczas otwarcia pierwszego Tygodnia Zdrowia Psychicznego wykład gościny pt. „Reforma opieki psychiatrycznej w Polsce” wygłosił Marek Balicki pełnomocnik ministra zdrowia ds. reformy psychiatrii.

Wykład inauguracyjny przedstawił prof. Bogdan de Barbaro. Wystąpienie zatytułowane było „>Lot nad kukułczym gniazdem< – pół wieku później”.

Zaburzenia psychiczne dotykają dziś coraz większej liczby osób, nie tylko dorosłych, ale też dzieci i młodzieży. Tempo życia, stres, brak czasu na odpoczynek i regenerację - wszystko to przekłada się nie tylko na formę fizyczną, ma także duży wpływ na kondycję psychiczną. Krakowski Tydzień Zdrowia Psychicznego „Human Week” to przedsięwzięcie, które ma na celu zainteresowanie krakowian tematem zdrowia psychicznego, zwiększenie wiedzy o zagrożeniach w tym zakresie i możliwościach szukania pomocy, a także koncentruje się na walce ze stygmatyzacją osób dotkniętych zaburzeniami psychicznymi. W programie Tygodnia Zdrowia Psychicznego znajdują się wykłady i warsztaty poświęcone zdrowiu psychicznemu oraz pokazy filmowe i wieczory poetyckie nawiązujące do tej tematyki. „Human Week” to także możliwość rozmowy ze specjalistami obecnymi w neutralnej i przyjaznej przestrzeni miasta - na placu przy Muzeum Narodowym zostaną rozstawione namioty tematyczne, w których będzie można dowiedzieć się więcej o zaburzeniach, uzależnieniach i metodach ich leczenia. W jednym z nich spotkać będzie można ekspertów ze Studenckiego Ośrodka Wsparcia i Adaptacji UJ.

Organizatorzy, zapraszając do udziału w poszczególnych inicjatywach składających się na Tydzień Zdrowia Psychicznego podkreślają, że uczestnictwo w „Human Week" jest niezobowiązujące i nie łączy się z diagnozowaniem - to po prostu dobra okazja, by zatrzymać się na chwilę i zadbać o kondycję swojej psychiki.

 

Strona internetowa i program wydarzenia: www.humanweek.pl

www.facebook.com/KrakowskiTydzienZdrowia Psychicznego

Photogallery
Recommended
Konsul Węgier uhonorowana medalem „Plus ratio quam vis”
Szpital Uniwersytecki rozwija współpracę z firmą Olympus
Wizyta prof. Massimo Leone na Uniwersytecie Jagiellońskim
XIII ogólnopolska konferencja "Kontrowersje w pediatrii"

Web Content Display Web Content Display

Znajdziesz nas tutaj