Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Web Content Display Web Content Display

Tłumy na otwarciu Salonu Maturzystów w Auditorium Maximum UJ

Tłumy na otwarciu Salonu Maturzystów w Auditorium Maximum UJ

Przyszłoroczni maturzyści przed podjęciem decyzji o wyborze studiów spotkali się na 16. Krakowskim Salonie Maturzystów. Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią wydarzenie powróciło do tradycyjnej, stacjonarnej formuły, umożliwiającej uczniom zarówno spotkanie z ekspertami, którzy pomogą im w przygotowaniu do matury, jak i z przedstawicielami uczelni z całego kraju.

 

- Salon Maturzystów to jest miejsce, gdzie matura spotyka się ze studiami. Tutaj macie okazję dowiedzieć się, jak się przygotować do egzaminu, a także jakie przedmioty wybrać do części matury na poziomie rozszerzonym. Wierzę, że dzięki temu maturę zdacie bardzo dobrze i dostaniecie się na wymarzone uczelnie - mówił, zwracając się do uczniów, Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, która jest organizatorem salonu.

Licznie zgromadzoną młodzież oraz nauczycieli, a także przedstawicieli innych uczelni i przedstawicieli kuratorium oświaty powitał gospodarz miejsca – rektor UJ prof. Jacek Popiel.

- Przez ostatnie 3 lata marzyliśmy o takim spotkaniu i o tak wypełnionej auli – podkreślał rektor UJ. Przypomniał także, że Salon Maturzystów ma za zadanie zminimalizować stres towarzyszący przygotowaniom do egzaminu dojrzałości poprzez dostarczenie rzetelnych informacji na temat wymagań stawianych przyszłym studentom.

- Chciałbym, aby znaczna część Państwa spotkała się tutaj za rok, podczas inauguracji 660. roku akademickiego w Uniwersytecie Jagiellońskim. Wszystkim nam zależy, abyście możliwie najlepiej zdali matury i aby studia na polskich uczelniach przyniosły Państwu wielką satysfakcję oraz były podstawą tego, co będzie dalszą Waszą biografią. Życzę Wam, aby matura była nie tyle łatwa, co dobra i doprowadziła do tego, że 1 października 2023 roku otrzymacie Państwo indeksy polskich uczelni – mówił prof. Jacek Popiel.

- Proponuję potraktować maturę jako szansę zaprezentowania swojej wiedzy i umiejętności, które będą oceniane przez obiektywnych, niezależnych egzaminatorów. Świadectwo maturalne jest dowodem na to, że będziecie posiadać wiedzę i kompetencje społeczne, które mają swoje odniesienie do Europejskich Ram Kwalifikacji, więc nie traktujmy matury jedynie jako przykrego obowiązku. Matura daje nam szanse na zrealizowanie swoich marzeń o studiach i wykonywanym w przyszłości zawodzie – mówił do zebranych dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie Lech Gawryłow.

Program Salonu Maturzystów skupił się przede wszystkim na wprowadzanych od 2023 roku zmianach w egzaminie maturalnym. Eksperci okręgowych komisji egzaminacyjnych omówią zasady ogólne oraz te, które dotyczą przedmiotów obowiązkowych i najczęściej wybieranych przedmiotów dodatkowych. Udzielą także informacji na temat deklaracji maturalnych i ważnych terminów.

Salon ma oczywiście także na celu umożliwienie uczniom wyboru najlepszego kierunku studiów i uczelni. Zaplanowano konsultacje  doradców zawodowych, pedagogów i psychologów oraz specjalistów od budowania ścieżki edukacji i kariery. W ramach części targowej przedstawione zostaną oferty uczelni i szczegółowe wymogi rekrutacji na studia na rok akademicki 2023/2024. Nie zabraknie także inspirujących spotkań dla osób zastanawiających się nad wyborem kierunku studiów.

Photogallery
Recommended
Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu <span lang='de'>Auschwitz-Birkenau</span>

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau

Podsumowanie Światowego Kongresu Kopernikańskiego

Podsumowanie Światowego Kongresu Kopernikańskiego