Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Web Content Display Web Content Display

Pomoc nieuleczalnie chorym tematem konferencji w Auditorium Maximum

Pomoc nieuleczalnie chorym tematem konferencji w Auditorium Maximum

Głównym celem konferencji jest przekazanie jej uczestnikom wiedzy na temat tego, czym jest medycyna paliatywna i jak ważną rolę odgrywa w opiece nad chorymi terminalnie.

9 czerwca o godzinie 8.30 w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego rozpoczęła się konferencja „Opieka paliatywna i hospicyjna - medycyna, humanizm, wolontariat". W uroczystym otwarciu wzięli udział m.in. prorektorzy UJ prof. Andrzej Mania, prof. Maria Jolanta Flis i prof. Stanisław Kistryn, kwestor UJ Teresa Kapcia, wicewojewoda małopolski Wojciech Szczepanik oraz prezes Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum im. św. Łazarza w Krakowie dr Jolanta Stokłosa.

Uroczystego otwarcia konferencji dokonał prorektor UJ ds. dydaktyki prof. Andrzej Mania. W swoim wystąpieniu podkreślił ogromną wartość idei hospicyjnej i służącego jej realizacji wolontariatu:

- Nie ma lepszego przeżycia dla człowieka od tego, gdy wie, że może okazać komuś pomoc. Praca wolontaryjna jest pięknym działaniem. Daje satysfakcję pełną radości i nadziei. Myśląc o innych myślimy również o sobie, ale nie w egoistyczny sposób - powiedział.

Następnie wicewojewoda Wojciech Szczepanik odczytał list ministra pracy i polityki społecznej Władysława Kosiniaka-Kamysza, który z wielkim uznaniem odniósł się do idei konferencji. Krótką przemowę powitalną wygłosiła ponadto prezes hospicjum dr Jolanta Stokłosa.

Głównym celem konferencji jest przekazanie jej uczestnikom wiedzy na temat tego, czym jest medycyna paliatywna i jak ważną rolę odgrywa w opiece nad chorymi terminalnie. Podczas sesji specjaliści z różnych dziedzin związanych z medycyną paliatywną i opieką hospicyjną, praktycy w tych dziedzinach, w tym wolontariusze dzielą się swoją wiedzą, refleksjami oraz doświadczeniami, dotyczącymi szeroko rozumianej pomocy chorym u kresu życia. Konferencja stanowi jednocześnie zaproszenie do wszystkich osób dobrej woli, mogących i chcących włączyć się aktywnie w realizację idei wolontariatu. Nagrania audio z poszczególnych części konferencji oraz szczegółowy program dostępne są poniżej.

Wydarzenie odbywa się pod patronatem honorowym ministra pracy i polityki społecznej Władysława Kosiniaka Kamysza oraz rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciecha Nowaka.

Towarzystwo Przyjaciół Chorych Hospicjum im. św. Łazarza w Krakowie powstało w 1981 r., natomiast budynek hospicjum wzniesiono w latach 1990-96 dzięki ofiarności członków i przyjaciół towarzystwa. Placówka ta oferuje pomoc na oddziale dziennym, opiekę nad chorymi w domach, a także w ramach poradni medycyny paliatywnej i poradni obrzęku limfatycznego. Wspiera również rodziny w czasie opieki nad chorym i w okresie żałoby.

Download files
pdf
Zaproszenie i program
doc
Informacja o Hospicjum im. św. Łazarza
Strzeszczenia wystąpień prelegentów:
pdf
Anna Białoń-Janusz
pdf
Anna Szachowicz
pdf
dr hab. Zygmunt Truszkiewicz, prof. UJ
pdf
dr Jolanta Stokłosa
pdf
dr Krzysztof Gerc
pdf
dr med. Tomasz Grądalski
pdf
Ewa Bodek
pdf
Krystyna Kochan
pdf
ks. prof. Jan Machniak
pdf
Marzena Sarnikowska
pdf
Michael Kozlowski
pdf
prof. Kazimierz Korus
pdf
prof. Tomasz Grodzicki
pdf
prof. Jerzy Wordliczek
pdf
Renata Połomska
pdf
Wojciech Kochan
pdf
Wojciech Kochan - Mój Wolontariat
Play audio

Otwarcie

Sesja pierwsza

Sesja druga

Sesja trzecia

Sesja czwarta i zakończenie

Photogallery
Recommended
Do Instytutu Muzykologii UJ trafiła Kolekcja Leopolda Kozłowskiego

Do Instytutu Muzykologii UJ trafiła Kolekcja Leopolda Kozłowskiego

Krakowskie Forum Biomedyczne już za nami

Krakowskie Forum Biomedyczne już za nami

650. rocznica urodzin królowej Jadwigi

650. rocznica urodzin królowej Jadwigi

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Uniwersytecie Jagiellońskim

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Uniwersytecie Jagiellońskim