Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Web Content Display Web Content Display

Prof. Henning Dralle doktorem honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego

Prof. Henning Dralle doktorem honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego

Prof. Henning Dralle, wybitny badacz i chirurg światowego formatu, przyjaciel Uniwersytetu Jagiellońskiego, otrzymał tytuł doktora honoris causa najstarszej polskiej uczelni. Niemiecki uczony dzięki swym osiągnięciom naukowym i chirurgicznym zdobył szerokie i powszechne uznanie w skali międzynarodowej. Uroczystość odbyła się w środę 16 września br. w auli Collegium Maius.

 

Jak mówił rektor UJ prof. Wojciech Nowak, Senat UJ postanowił uhonorować najwyższą godnością akademicką prof. Henninga Dralle m.in. za zaangażowanie w powstanie oraz propagowanie chirurgii endokrynologicznej, aktywne propagowanie tej dyscypliny i współtworzenie struktur Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Endokrynologicznej, a także za uczestnictwo w komitecie redakcyjnym Polskiego Przeglądu Chirurgicznego, organizację Europejskiego Kongresu Chirurgii Endokrynologicznej w Polsce i rekomendację organizacji Światowego Kongresu Neuromonitoringu w Chirurgii Tarczycy i Przytarczyc w Krakowie. Doceniono również jego osobiste zaangażowanie jako naukowca w dziedzinie nauk klinicznych, chirurga o międzynarodowej reputacji, kulturowego intelektualistę oraz lekarza i nauczyciela przekazującego swoją wiedzę innym, w tym w szczególności polskim chirurgom.

Sylwetkę, przebieg kariery i wyjątkowe zasługi prof. H. Dralle przedstawił w laudacji dr hab. Marcin Barczyński z III Katedry Chirurgii Ogólnej Wydziału Lekarskiego UJ CM, uczeń i przyjaciel niemieckiego uczonego. Zwrócił uwagę, że „jest on wielkim przyjacielem Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także krakowskiego ośrodka chirurgicznego i polskich chirurgów".

- Nadanie tej godności jest wyrazem uznania naszego środowiska dla wielkiego wkładu profesora Henninga Dralle w rozwój nauki, w szczególności w zakresie stworzenia jednolitych zasad leczenia chirurgicznego schorzeń gruczołów wydzielania wewnętrznego, zasług dla rozwoju polskiej i krakowskiej chirurgii, w tym rozwoju w Krakowie nowoczesnej chirurgii endokrynologicznej oraz w dowód uznania dla profesora Henninga Dralle za jego osobiste starania, które zaowocowały zaangażowaniem polskich chirurgów w międzynarodowe, wieloośrodkowe badania nad optymalizacją jakości leczenia chirurgicznego schorzeń endokrynnych, a także promocją Krakowa i Uniwersytetu Jagiellońskiego w świecie poprzez powierzenie organizacji niezwykle prestiżowych kongresów naukowych o zasięgu ogólnoeuropejskim i ogólnoświatowym - mówił w laudacji dr hab. Marcin Barczyński.

W swoim wystąpieniu prof. Henning Dralle podkreślił, że doktorat honorowy najstarszej uczelni w Polsce poczytuje jako ogromny zaszczyt. Szczególne podziękowania złożył na ręce władz Wydziału Lekarskiego UJ CM. Przypomniał, że jego owocna współpraca z najstarszą polską uczelnią trwa już 17 lat, a do jej rozwoju przede wszystkim przyczynili się prof. Wojciech Nowak i dr hab. Marcin Barczyński.

Na zakończenie uhonorowany zwrócił uwagę na wzajemne związki endokrynologii i chirurgii endokrynologicznej, które stanowią dwie strony tego samego medalu, wspólnie przyczyniając się do rozwoju nowych metod leczenia raka tarczycy. Na tym polu, zdaniem prof. Dralle, Klinika Chirurgii Endokrynologicznej UJ CM odgrywa niezwykle ważną rolę.

Prof. Wojciech Nowak gratulując prof. H. Dralle, podziękował za długoletnią współpracę w imieniu środowiska chirurgicznego nie tylko krakowskiego, ale i polskiego.

- Na naszą uroczystość przybyło wielu wybitnych przedstawicieli chirurgii endokrynologicznej, którzy na co dzień z panem profesorem prowadzą badania. To pokazuje, że nasza współpraca naukowa jest niezwykle silna. Pragnę również wyrazić wdzięczność za promowanie Polski, Krakowa i uniwersytetu, co miało ogromne znaczenie, jeszcze przed naszą transformacją - powiedział rektor UJ.

Po zakończeniu uroczystości goście przenieśli się Stuby Communis, by tam indywidualnie złożyć prof. Henningowi Dralle gratulacje i życzenia dalszych sukcesów naukowych.

Download files
pdf
Laudacja wygłoszona przez dr. hab. Marcina Barczyńskiego
Recommended
UJ uhonorował światowej sławy kardiochirurga dziecięcego
UJ uhonorował światowej sławy kardiochirurga dziecięcego
Dr Michał Parniak odebrał Nagrodę im. Franka Wilczka
Dr Michał Parniak odebrał Nagrodę im. Franka Wilczka
"Człowiek instytucja" – Jubileusz prof. Jana Święcha
"Człowiek instytucja" – Jubileusz prof. Jana Święcha
Były rektor UJ uhonorowany za wkład w rozwój polsko-japońskich relacji
Były rektor UJ uhonorowany za wkład w rozwój polsko-japońskich relacji