Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Web Content Display Web Content Display

Nowe światło dla polskiej nauki rozbłysło na kampusie 600-lecia Odnowienia UJ

Nowe światło dla polskiej nauki rozbłysło na kampusie 600-lecia Odnowienia UJ

Na świecie funkcjonuje około 60 synchrotronów - najwięcej w Japonii i USA. W Europie Zachodniej funkcjonuje ok. 10 takich urządzeń. Do tego elitarnego grona dołączył właśnie synchrotron Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego Solaris, które mieści się na Kampusie 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Uroczystość otwarcia tego innowacyjnego i wszechstronnego ośrodka badawczego, zorganizowana przez rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego – prof. Wojciecha Nowaka oraz dyrektora NCPS Solaris – prof. Marka Stankiewicza odbyła się  21 września i zgromadziła, oprócz zespołu polskich i zagranicznych naukowców pracujących przy powstawaniu pierwszego polskiego synchrotronu – władze UJ, władze wojewódzkie i samorządowe, przedstawicieli polskich jednostek naukowych i gości ze szwedzkiego synchrotronu MAX IV Laboratory działającego przy Uniwersytecie w Lund.

Rektor UJ prof. Wojciech Nowak podkreślał, że jest dumny, iż tak wyjątkowy instrument badawczy powstał dzięki wspólnej pracy naukowców z UJ i specjalistów zagranicznych. Wyraził także przekonanie, że powstanie krakowskiego synchrotronu otwiera nowe horyzonty dla polskiej nauki, a jego możliwości zostaną adekwatnie wykorzystane zarówno przez badaczy, jak i polski przemysł.

Nazwę dla pierwszego polskiego synchrotronu zaczerpnięto z tytułu powieści science-fiction Stanisława Lema. Dzisiaj wkraczamy w obszar real science

prof.Marek Stankiewicz

O tym, co to jest synchrotron i jakie będzie jego zastosowanie opowiedział dyrektor Solarisu prof. Marek Stankiewicz. „Obrazowo można powiedzieć, że to latarka, mikroskop i skalpel w jednym" - wyjaśnił. Synchrotron to wyjątkowe źródło unikalnego światła, którego właściwości pozwalają zajrzeć w głąb materii i dokonać jej precyzyjnych analiz. Mówiąc fachowo to akcelerator elektronów, które rozpędzone do prędkości bliskiej prędkości światła pędzą w próżni (w ciągu sekundy obiegają 3 miliony razy 96-metrowy obwód pierścienia synchrotronu). Ich trajektoria zakrzywiana jest przez pole elektromagnetyczne wytwarzane przez potężne elektromagnesy. Dzięki temu emitują one promieniowanie elektromagnetyczne, czyli światło, którego właściwości  - szerokie spektrum, niezwykle wysokie natężenie, kolimacja i polaryzacja powodują, że synchrotron otoczony szeregiem linii i stacji pomiarowych  otworzy nowe, niedostępne w inny sposób obszary badań w wielu dyscyplinach nauk, takich jak fizyka, chemia, biologia, medycyna, farmacja, ale także archeologia, paleontologia, historia sztuki, inżynieria materiałowa i nanotechnologia. Możliwości zastosowania promieniowania synchrotronowego są ogromne i, można powiedzieć, że ogranicza je jedynie pomysłowość i kreatywność badaczy.

Nie tylko ze względu na wymiary (największe urządzenie badawcze zbudowane w Polsce od 1974 roku, kiedy w Świerku uruchomiono reaktor jądrowy „Maria") , ale przede wszystkim mając na uwadze ogromny potencjał do prowadzenia badań, jest to największe, multidyscyplinarne narzędzie pozwalające prowadzić unikalne badania naukowe w Polsce.

Badania z użyciem synchrotronu prowadzą oczywiście fizycy i biolodzy, ale korzysta się z niego też przy okazji konserwacji zabytków czy prac archeologicznych. Dzięki światłu synchrotronu można ustalić optymalne warunki oraz dobór technik konserwacji. Natomiast z kodu DNA z włosa znalezionego w egipskiej mumii można się dowiedzieć, jak się odżywiali ludzie w odległych czasach.  

Solaris to wynik bezprecedensowej współpracy - jego elektromagnesy wykonywano w pionierskiej technologii opracowanej w ośrodku synchrotronowym Max IV Laboratory działającym przy Uniwersytecie w Lund w Szwecji i udostępnionej Solaris dzięki współpracy pomiędzy ośrodkami.

Koszt budowy Solarisu wyniósł blisko 200 mln złotych. Projekt finansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013.

 

Podstawowe dane synchrotronu Solaris:

Powierzchnia budynku – około 8 000 m2
powierzchnia hali wraz z pierścieniem – około 3 000 m2
położenie hali: 3,2 m poniżej poziomu terenu
położenie tunelu akceleratora liniowego – 7,7 m poniżej poziomu terenu
długość akceleratora liniowego – około 50 m
obwód pierścienia akumulacyjnego – 96 m
energia synchrotronu – 1,5 GeV

 

Video gallery

Prezentacja NCPS Solaris

Recommended
Odsłonięcie tablicy upamiętniającej prof. Kazimierza Kostaneckiego

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej prof. Kazimierza Kostaneckiego

Uczczono rocznicę wznowienia działalności UJ po II wojnie światowej

Uczczono rocznicę wznowienia działalności UJ po II wojnie światowej

Muzeum UJ wkrótce skończy 60 lat i zapowiada huczny jubileusz

Muzeum UJ wkrótce skończy 60 lat i zapowiada huczny jubileusz

Opłatek środowiska akademickiego Krakowa [ZDJĘCIA]

Opłatek środowiska akademickiego Krakowa [ZDJĘCIA]