Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Web Content Display Web Content Display

Profesor Marek Krawczyk doktorem honoris causa UJ

Profesor Marek Krawczyk doktorem honoris causa UJ

22 czerwca Uniwersytet Jagielloński nadał tytuł doktora honoris causa – najwyższą godność przyznawaną przez Senat UJ osobom o wybitnych osiągnięciach naukowych oraz powszechnie uznanym autorytetom naukowym i moralnym profesorowi Markowi Krawczykowi. Zaszczytny tytuł wręczony został podczas uroczystego posiedzenia Senatu, które odbyło się w auli Collegium Novum.

Wybitnego specjalistę w dziedzinie chirurgii ogólnej i onkologicznej oraz transplantologii klinicznej uhonorowano m. in. za stworzenie największego w Polsce i jednego z największych w Europie ośrodka transplantacyjnego wątroby, pionierskie zabiegi w chirurgii wątroby i transplantologii tego narządu, wybitne osiągnięcia naukowe, doświadczenie, wiedzę oraz zdolności organizacyjne oraz stworzenie chirurgom z Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medicum możliwości szkolenia i współpracy naukowej w zakresie chirurgii i przeszczepiania wątroby.

Prof. Marek Krawczyk jest od 1966 r., tzn. od III roku studiów związany z Akademią Medyczną w Warszawie i całe swoje życie zawodowe związał z tą stołeczną uczelnią. Studia na Wydziale Lekarskim ukończył w 1969 roku. W październiku 1998 roku został kierownikiem Kliniki Chirurgii Ogólnej i Chorób Wątroby. Już wcześniej, w roku 1994 roku zaangażował się w prace związane z programem przeszczepiania wątroby w Klinice, które kontynuował przez cały czas pracy zawodowej. W 1999 roku rozpoczął współpracę dotyczącą przeszczepiania wątroby od dawcy żywego z Centrum Zdrowia Dziecka, która zaowocowała wykonaniem pierwszego w Polsce udanego przeszczepienia fragmentu wątroby od dawcy żywego. W 1996 r. został prodziekanem Wydziału Lekarskiego, w 2002 roku dziekanem I Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie, a w latach 2008 - 2012 pełnił funkcję Rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jak przypomniał w wygłoszonej laudacji prof. Piotr Richter, będący rozpoznawalnym, zarówno  w Polsce, jak i na świecie ambasadorem polskiej chirurgii i transplantologii prof. Marek Krawczyk jest autorem lub współautorem 529 prac oryginalnych, opublikowanych w recenzowanych czasopismach polskich i zagranicznych, redaktorem lub współredaktorem 70 książek oraz autorem lub współautorem 285 rozdziałów, również w języku angielskim.

W latach 90. XX w. prof. Krawczyk rozpoczął współpracę z Katedrą Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Gastroenterologicznej Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie pod kierunkiem ówczesnego kierownika Katedry prof. Tadeusza Popieli rozpoczął się w Polsce wieloośrodkowy program naukowo-badawczy dotyczący poprawy leczenia chorych na raka żołądka. Wspólna praca naukowa obu uczonych przyczyniła się do powstania 10 publikacji związanych z realizacją programu. Prace te ukazały się miedzy innymi w wielu renomowanych czasopismach zagranicznych, a także polskich.

Dziękując za nadanie tytułu doktora honoris causa, który traktowany jest jako najbardziej prestiżowa forma uznania w świecie akademickim, prof. Marek Krawczyk przypomniał swoją drogę naukową, która doprowadziła go do dostąpienia tego zasłużonego zaszczytu.

- Nie wiedziałem przed laty, że zostanę chirurgiem, ale teraz wiem, że była to moja najlepsza życiowa decyzja - mówił nowy doktor honoris causa UJ.

Podkreślał wyjątkowość dziedziny chirurgii, która nacechowana jest sprzecznościami - wymaga błyskawicznego działania, a zarazem precyzji, odporności na stres i empatii.

W swoim wystąpieniu szczególnie gorąco podziękował prof. Tadeuszowi Popieli za lata wspólnej pracy, która przyniosła medycynie znaczący postęp, a prowadzone badania osiągnęły rangę światową.

Photogallery
Recommended
Śniadanie profesorskie w rocznicę odnowienia Akademii Krakowskiej
Śniadanie profesorskie w rocznicę odnowienia Akademii Krakowskiej
Srebrny medal "<span lang="la">Plus ratio quam vis</span>" dla prof. Tomasza Grodzickiego
Srebrny medal "Plus ratio quam vis" dla prof. Tomasza Grodzickiego
Zasłużeni  dla Uniwersytetu Jagiellońskiego: prof. Rett Ludwikowski i prof. Walter Rechberger
Zasłużeni dla Uniwersytetu Jagiellońskiego: prof. Rett Ludwikowski i prof. Walter Rechberger
Jubileusz znamienitego teoretyka i historyka literatury
Jubileusz znamienitego teoretyka i historyka literatury