Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Web Content Display Web Content Display

Odznaczenia dla pracowników UJ z okazji święta edukacji [ZDJĘCIA]

Odznaczenia dla pracowników UJ z okazji święta edukacji [ZDJĘCIA]

W czwartek zwołane zostało uroczyste posiedzenie Senatu UJ z okazji Święta Edukacji Narodowej. Upamiętnia ono rocznicę powstania pierwszego ministerstwa oświaty w Polsce i Europie. W tym roku odznaczenia państwowe przyznano niemal 300 pracownikom najstarszej polskiej uczelni. Gratulacje, życzenia dalszych osiągnięć i sukcesów w twórczej pracy naukowej, badawczej, dydaktycznej oraz organizacyjnej złożył im rektor UJ prof. Jacek Popiel.

Święto Edukacji Narodowej każdego roku obchodzone jest tego samego dnia - 14 października. Data nie jest przypadkowa. Jest ona upamiętnieniem rocznicy powstania z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego Komisji Edukacji Narodowej w 1773 roku - pierwszego ministerstwa oświaty publicznej w Polsce i pierwszej tego typu instytucji w Europie.

- W imieniu władz państwowych i wojewódzkich, a także w imieniu naszej wspólnoty akademickiej, chciałbym podziękować państwu za dotychczasową pracę. Wielokrotnie powtarzam, że społeczność akademicka Uniwersytetu Jagiellońskiego jest jak duże miasto. Tworzy je ponad 50 tysięcy osób, w tym ponad 8 tysięcy pracowników. Myślę, że te dzisiejsze odznaczenia są wyrazem naszej wdzięczności za państwa pracę, oddanie oraz za to, że niejednokrotnie poświęcili państwo całe swoje życie naszej uczelni. To najpiękniejszy rodzaj więzi z nią - mówił prof. Jacek Popiel.

Podczas dzisiejszej uroczystości w Auditorium Maximum UJ uhonorowano m.in. laureatów nagród Ministra Edukacji i Nauki, odznaczonych Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, pracowników naszej uczelni uhonorowanych odznaczeniami państwowymi, a także nauczycieli akademickich, którym przyznane zostały medale Komisji Edukacji Narodowej.

Pełną listę osób odznaczonych i uhonorowanych z okazji tegorocznego Święta Edukacji Narodowej publikujemy poniżej.

Download files
pdf
Lista pracowników UJ uhonorowanych z okazji Święta Edukacji Narodowej
Photogallery
Recommended
Śniadanie profesorskie w rocznicę odnowienia Akademii Krakowskiej
Śniadanie profesorskie w rocznicę odnowienia Akademii Krakowskiej
Srebrny medal "<span lang="la">Plus ratio quam vis</span>" dla prof. Tomasza Grodzickiego
Srebrny medal "Plus ratio quam vis" dla prof. Tomasza Grodzickiego
Zasłużeni  dla Uniwersytetu Jagiellońskiego: prof. Rett Ludwikowski i prof. Walter Rechberger
Zasłużeni dla Uniwersytetu Jagiellońskiego: prof. Rett Ludwikowski i prof. Walter Rechberger
Jubileusz znamienitego teoretyka i historyka literatury
Jubileusz znamienitego teoretyka i historyka literatury