Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Uniwersytet Jagielloński zacieśnia współpracę z Uniwersytetem w Kobe

Uniwersytet Jagielloński zacieśnia współpracę z Uniwersytetem w Kobe

Wizyta delegacji władz japońskiej uczelni obejmowała między innymi otwarcie Biura Uniwersytetu w Kobe w siedzibie Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ.

22 października 2015 r. na Uniwersytecie Jagiellońskim gościła delegacja z Uniwersytetu w Kobe, w skład której weszli przedstawiciele najwyższych władz tej japońskiej uczelni: prezydent (odpowiednik rektora) prof. Hiroshi Takeda oraz wiceprezydenci Prof. Noriyuki Inoue i Prof. Masato Ogawa, a także Simon Yellin i Eri Anno, odpowiedzialni za wymianę i współpracę międzynarodową.

Oficjalna część wizyty rozpoczęła się od uroczystego otwarcia Biura Uniwersytetu w Kobe w siedzibie Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji (KPSC) UJ przy ul. Grodzkiej 52. – Uniwersytet w Kobe liczy, że posiadanie biura w tak bogatym kulturowo i otwartym na świat mieście [jak Kraków] przyczyni się do jego dalszego rozwoju w dziedzinie badań i dydaktyki – podkreślił rektor japońskiej uczelni. Kierownik KSPC UJ prof. Marta Kudelska podkreśliła w swoim wystąpieniu intensywny i owocny charakter trwającej już 17 lat współpracy tej jednostki z Uniwersytetem w Kobe, obejmującej m.in. wizyty profesorskie i, w ostatnim czasie, wymianę doktorancką. Kulminacyjnym punktem spotkania było oficjalne odsłonięcie tablicy nowo otwartego biura.

Następnie delegacja japońska udała się do Collegium Novum, gdzie została przyjęta przez prorektora UJ ds. dydaktyki prof. Andrzeja Manię oraz prorektora UJ ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych prof. Stanisława Kistryna. Rozmowy, które poprzedziło zwiedzanie reprezentacyjnych sal głównej siedziby UJ, dotyczyły m.in. międzynarodowej współpracy akademickiej, a także Synchrotronu „Solaris", który wzbudził duże zainteresowanie zwłaszcza u prezydenta Hiroshi Takedy, będącego profesorem fizyki. Spotkanie zakończyła wymiana okolicznościowych prezentów.

Inicjatorem współpracy z japońską uczelnią był nieżyjący już prof. Andrzej Flis, który pod koniec ubiegłego stulecia, jako profesor wizytujący, prowadził wykłady dla studentów tamtejszego uniwersytetu. Seminaria dotyczyły m.in. problemów związanych z modernizacją Bliskiego Wschodu oraz analiz porównawczych zachodniego i konfucjańskiego kręgu kulturowego. W 2002 roku do Krakowa przybył prof. Kiyomitsu Yui, który w ówczesnym Zakładzie Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ wygłosił serię wykładów poświęconych społeczeństwu japońskiemu. Współpraca Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego i Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu w Kobe oparta była o umowę zawartą w 1998 roku, przedłużaną i modyfikowaną w 2002 i w 2012 roku. 10 października 2013 roku rektor UJ prof. Wojciech Nowak oraz prezydent Uniwersytetu w Kobe dr Hideki Fukuda podpisali 5-letnią umowę o współpracy na szczeblu ogólnouczelnianym.

 

Recommended
Uniwersytet Jagielloński gościł ambasadora Islandii

Uniwersytet Jagielloński gościł ambasadora Islandii

Ambasador Niemiec z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim

Ambasador Niemiec z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim

Uniwersytet Jagielloński odwiedziła ambasador Kanady w Polsce

Uniwersytet Jagielloński odwiedziła ambasador Kanady w Polsce

Wizyta Marka Brzezinskiego w Uniwersytecie Jagiellońskim

Wizyta Marka Brzezinskiego w Uniwersytecie Jagiellońskim