Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Web Content Display Web Content Display

Anamorfoza w Bibliotece Jagiellońskiej

Anamorfoza w Bibliotece Jagiellońskiej

8 czerwca w Bibliotece Jagiellońskiej otwarto wystawę prezentującą traktaty matematyczne i ryciny poświęcone anamorfozie, która zwana jest także perspektywą dziwaczną. Organizatorem wystawy jest Wydział Matematyki i Informatyki UJ oraz Biblioteka Jagiellońska.

W malarstwie anamorfoza oznacza wynaturzone rzutowanie albo zdeformowane przedstawienie kilku obrazów na płaszczyźnie, które jednak z pewnego punktu obserwacji lub po dobiciu w odpowiedniej powierzchni lustrzanej okazuje się regularne i wykonane według właściwych proporcji. Iluzjonistyczne dzieła wykonane w tej technice cieszyły się dużym zainteresowaniem w XVII i XVIII wieku, a współcześnie przeżywają swoisty renesans.

 - To szczególna wystawa, dzięki której wracamy do korzeni sztuki europejskiej. Choć obecnie matematycy i artyści stanowią dwa bieguny działalności, to w przeszłości, szczególnie w okresie od czasów renesansu do XVIII wieku, właściwie każdy artysta był matematykiem. Twórczość wykorzystująca zasady perspektywy wypracowane na bazie obliczeń matematycznych, narzucająca pewien sposób uporządkowania wizji jest wyjątkowa i zaistniała właściwie wyłącznie w kulturze europejskiej - mówił podczas wernisażu prof. Robert Wolak z Katedry Geometrii Instytutu Matematyki UJ, konsultant wystawy.

Wystawa „Perspektywa dziwaczna w Polsce" jest podsumowaniem trwających ponad trzy lata badań nad zagadnieniem anamorfozy, które prowadziła Ada Pałka (doktorantka na Wydziale Matematyki i Informatyki UJ) w ramach realizacji projektu badawczego finansowanego ze środków Narodowego Centrum Nauki („Perspektywa dziwaczna w Polsce. Próba skompletowania i usystematyzowania informacji oraz materiałów dotyczących zainteresowania rzutem anamorficznym na  terenie Polski").

 - Przed rozpoczęciem badań miałam obawy, że nic na temat anamorfozy w Polsce nie uda się znaleźć, że jest to marginalny temat. Okazało się, że materiałów jest bardzo dużo, tak dużo, że ta wystawa jest tylko małym fragmentem odnalezionych tekstów i ilustracji, wybranym i wystawionym, żeby zainteresować tym tematem szerszą publiczność – powiedziała Ada Pałka, która jest także autorką scenariusza i kuratorką wystawy.

Na wystawie zobaczyć można blisko 50 oryginalnych obiektów pochodzących przeważnie ze zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej (starodruki opisujące zasady rzutu perspektywicznego i techniki konstrukcji anamorfozy, rękopisy oraz ryciny i grafiki), prace graficzne wypożyczone przez Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie oraz dzieła współczesnych artystów (Sławomira Chrystowa Marcina Czai, Ryszarda Paprockiego, Zofii Szczęsnej i Elżbiety Wierzbickiej oraz Hansa Hamngrena), zajmujących się tworzeniem anamorfoz.

Na podłodze sali wystawowej, w której prezentowana jest wystawa, oglądać można iluzjonistyczną przepaść. Anamorfozę „3D" przez dwa dni malowali, także na oczach widzów, artyści Ryszard Paprocki i Marcin Czaja. Pracę ukończyli podczas wernisażu. Film poklatkowy, dokumentujący powstawanie anamorfozy można obejrzeć na www.youtube.com.

Wystawa w Bibliotece Jagiellońskiej (wejście od ul. Oleandry 3) będzie czynna do 29 czerwca.

Do 21 czerwca w Krakowie w ponad 20 miejscach będzie można znaleźć plakat wystawy „Perspektywa dziwaczna w Polsce". Organizatorzy ogłosili konkurs, na odnalezienie jak największej liczby plakatów. Osoba która znajdzie i sfotografuje najwięcej plakatów z różnych miejsc miasta wygra oficjalny katalog wystawy. Szczegóły na stronie perspektywadziwaczna.blogspot.com.

Recommended
Ekspozycja dotycząca Sonderaktion Krakau na wystawie w MOCAK-u
Otwarcie wystawy manuskryptów muzycznych w Bibliotece Jagiellońskiej
Włochy w obiektywie socjologa
Rękopisy wierszy Wisławy Szymborskiej na wystawie w Bibliotece Jagiellońskiej

Web Content Display Web Content Display

Znajdziesz nas tutaj