Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Web Content Display Web Content Display

Wernisaż wystawy upamiętniającej prof. Mariana Smoluchowskiego

Wernisaż wystawy upamiętniającej prof. Mariana Smoluchowskiego

Konferencja historyczno-naukowa, XXX Sympozjum Fizyki Statystycznej, wykłady i pokazy doświadczeń, wystawa w Collegium Maius UJ, medale dla wybitnych fizyków - w ten sposób Uniwersytet Jagielloński wpisuje się w ogłoszony przez Polskie Towarzystwo Fizyczne i potwierdzony 27 czerwca specjalną uchwałą przez Senat RP Rok Mariana Smoluchowskiego - światowego formatu uczonego, wybitnego fizyka, alpinisty, niedoszłego rektora naszej uczelni, który zmarł przedwcześnie 5 września 1917 roku nie zdążywszy objąć urzędu.

Pierwszym akcentem jubileuszowych uroczystości na UJ było otwarcie zorganizowanej przez Muzeum UJ oraz Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ wystawy "Pod przewodnią gwiazdą nauki. W stulecie śmierci Mariana Smoluchowskiego" w Collegium Maius. Ekspozycję, którą można zwiedzać do 15 października otworzyli reprezentująca władze rektorskie prof. Dorota Malec, prorektor UJ ds. rozwoju oraz dyrektor Muzeum UJ prof. Krzysztof Stopka. Wśród licznie zgromadzonych obecni byli także przedstawiciele polskiego środowiska naukowego oraz członkowie amerykańskiej i polskiej rodziny Smoluchowskich.

Po wystawie oprowadzał dr Maciej Kluza, kurator wystawy (wraz z Marią Pawłowską z biblioteki Wydziału FAIS UJ).

Wystawa pozwala prześledzić drogę życiową Mariana Smoluchowskiego, nadal jednego z pięciu najczęściej cytowanych fizyków polskich w XXI wieku (blisko 5 tys. razy, głównie dzięki jego pracom z zakresu fizykochemii koloidów) - od ucznia renomowanej austriackiej szkoły Collegium Theresianum, poprzez studia na Uniwersytecie Wiedeńskim (ukończone z najwyższym wyróżnieniem sub auspiciis imperatoris), po objęcie katedry fizyki teoretycznej na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie i zostanie najmłodszym profesorem w monarchii austro-węgierskiej.

Dzięki interaktywnym eksponatom zwiedzający mogą także w pełni docenić dokonania naukowe i wkład Mariana Smoluchowskiego w rozwój nauki światowej. Można m.in. dowiedzieć się na czym polega w pełni wyjaśnione dopiero przez Smoluchowskiego zjawisko zwane ruchami Browna oraz zrozumieć, dlaczego niebo ma kolor błękitny (zjawisko opalescencji, które badał i przedstawił jego teorię).

Marian Smoluchowski był człowiekiem wielu pasji, zatem na wystawie prezentowane są także przedmioty i dokumenty, dzięki którym poznać można go także jako alpinistę (wraz z bratem Tadeuszem wytyczył w latach 90. XIX wieku 24 nowe drogi w Alpach oraz dokonał 16 pierwszych wejść szczytowych), członka Polskiego Towarzystwa Przyrodników im. Kopernika, Towarzystwa Tatrzańskiego i Polskiej Akademii Umiejętności.

Sylwetka Mariana Smoluchowskiego została opisana na stronie Rok Mariana Smoluchowskiego 2017. Tam też dostepny jest program obchodów.

Photogallery
Recommended
W Bibliotece Jagiellońskiej otwarto wystawę "Beethoven i filozofowie"

W Bibliotece Jagiellońskiej otwarto wystawę "Beethoven i filozofowie"

Uniwersytecki Koncert Noworoczny

Uniwersytecki Koncert Noworoczny

W <span lang="la">Collegium Maius</span> zaprezentowano portret Mikołaja Kopernika

W Collegium Maius zaprezentowano portret Mikołaja Kopernika

Ogłoszono laureatów konkursu fotograficznego "<span lang="la">Camera Jagellonica</span>"

Ogłoszono laureatów konkursu fotograficznego "Camera Jagellonica"