Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Web Content Display Web Content Display

Rękopisy wierszy Wisławy Szymborskiej na wystawie w Bibliotece Jagiellońskiej

Rękopisy wierszy Wisławy Szymborskiej na wystawie w Bibliotece Jagiellońskiej

25 lutego w sali wystawowej Biblioteki Jagiellońskiej odbył się wernisaż wystawy "Radość pisania", na której prezentowane są rękopisy wierszy noblistki oraz pierwsze wydania jej tomów poetyckich. Wystawę otworzyli prorektor UJ prof. Stanisław Kistryn, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej Michał Rusinek oraz wicedyrektor Biblioteki Jagiellońskiej Krzysztof Frankowicz.

Pretekstem do przygotowania wystawy jest prowadzony przez Bibliotekę Jagiellońską proces publikowania w przestrzeni cyfrowej archiwum twórczości poetki. Zdigitalizowane  wersje utworów Wisławy Szymborskiej publikowane są na stronach Jagiellońskiej Biblioteki Cyfrowej oraz w serwisie internetowym Cyfrowej Biblioteki Narodowej Polona.

Na wystawie obejrzeć można autografy wierszy, m. in. "Pytania zadawane sobie", "Cebula", "Kot w pustym mieszkaniu" i "Radość pisania", a także egzemplarze pierwszych wydań tomów poetyckich, w których te utwory zostały opublikowane. Prezentowane są także wydania poezji Szymborskiej w tłumaczeniach na języki obce, takie jak: chiński, angielski, włoski, portugalski, szwedzki, serbski.

Dzięki wystawie możliwe jest nie tylko prześledzenie historii twórczości Szymborskiej, ale także zapisu procesu twórczego jako całości - od pierwszych szkiców po wersję ostateczną, która trafia do czytelników. Autorzy ekspozycji zgromadzili na niej rękopisy i maszynopisy z odręcznymi poprawkami naniesionymi przez poetkę. Prezentowany jest także tomik wierszy przygotowany przez Szymborską i podarowany Adamowi Włodkowi. Eksponaty są tak dobrane, aby nie został pominięty żaden z piętnastu zbiorów poetyckich z dorobku poetki.

Jak pisze we wstępie do katalogu wystawy prof. Wojciech Ligęza: - Refleksja nad pokreślonymi, nieraz labiryntowymi rękopisami przypomina pracę archeologa, ponieważ od gotowego literackiego produktu przechodzimy do etapów wcześniejszych, kształtów nieostrych, stadiów zalążkowych. Badacz rękopisów po kolejnych stopniach zstępuje w głąb tekstu, chcąc wykryć słowne dookreślanie idei, ukazać dojrzewanie pomysłu.

Co warte zauważenia, podpisy do prezentowanych na wystawie eksponatów wykonane zostały przy użyciu czcionki "Szymborska", którą zaprojektował Radosław Łukaszewicz. Jego propozycję wyłoniono spośród zgłoszeń nadesłanych na międzynarodowy konkurs zorganizowany w 2014 r. przez Fundację Miasto Literatury, Fundację Wisławy Szymborskiej, Krakowskiego Biuro Festiwalowe i Fundacją Sztuki Nowej ZNACZY SIĘ.

Wystawę "Radość pisania" można zobaczyć w Bibliotece Jagiellońskiej do 27 marca. Wstęp jest wolny.

Photogallery
Recommended
W Bibliotece Jagiellońskiej otwarto wystawę "Beethoven i filozofowie"

W Bibliotece Jagiellońskiej otwarto wystawę "Beethoven i filozofowie"

Uniwersytecki Koncert Noworoczny

Uniwersytecki Koncert Noworoczny

W <span lang="la">Collegium Maius</span> zaprezentowano portret Mikołaja Kopernika

W Collegium Maius zaprezentowano portret Mikołaja Kopernika

Ogłoszono laureatów konkursu fotograficznego "<span lang="la">Camera Jagellonica</span>"

Ogłoszono laureatów konkursu fotograficznego "Camera Jagellonica"