Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Web Content Display Web Content Display

Jagiellońskie Wieczory Filmowe w auli Collegium Novum UJ

Jagiellońskie Wieczory Filmowe w auli Collegium Novum UJ

Zorganizowana 25 lutego przez stowarzyszenie All in UJ projekcja zgromadziła blisko 200 osobową publiczność, która obejrzała "Kanał", jeden z najlepszych filmów Andrzeja Wajdy.

Ideą Jagiellońskich Wieczorów Filmowych jest wkroczenie z pokazami filmowymi w przestrzeń uniwersytecką. Dzięki pokazom studenci mają okazję poznać najpiękniejsze miejsca Uniwersytetu Jagiellońskiego, które mogłyby im pozostać nieznane, choćby ze względu na studiowanie na innym Wydziale, a przy okazji nadrobić lub powtórzyć klasykę światowego i polskiego kina. Dwa wcześniejsze pokazy odbyły się w Auli im. prof. Józefa Tischnera w Collegium Witkowskiego („Dyktator" Charliego Chaplina), a także w Collegium Kołłątaja („12 gniewnych ludzi" Sidneya Lumeta).

Tym razem na miejsce projekcji zostało wybrane Collegium Novum. Budynek, co prawda nie należy do najstarszych w kwartale uniwersyteckim (został oddany do użytku w 1887 roku), za to pełni funkcję reprezentacyjną - jest siedzibą władz Uniwersytetu oraz odbywało się w nim wiele ważnych dla Polski i Krakowa wydarzeń.

Historię miejsca spotkania, szczegóły projektu i symboliki auli przybliżył na podstawie książki Moniki Bogdanowskiej i Andrzeja Chwalby pt. „Collegium Novum" Tomasz Pytko. Prelekcję, wprowadzającą publiczność w tematykę filmu oraz w zawiłą historię jego powstania, wygłosił gość spotkania prof. dr hab. Tadeusz Lubelski - kierownik Katedry Historii Filmu Polskiego w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ. Ponadto, przed projekcją filmu, zaprezentowana zostałą krótkometrażowa produkcja pt. „Rezerwacja", nad którą patronat objęło stowarzyszenie All in UJ.

Kolejny pokaz z cyklu Jagiellońskich Wieczorów Filmowych odbędzie się w marcu w Instytucie Zoologii, dzięki czemu będzie można odkryć jeden z najnowszych budynków Uniwersytetu Jagiellońskiego, które powstały na Kampusie 600-lecia Odnowienia UJ.

Współorganizatorem wydarzenia jest Fundacja Off Camera. Film został pokazany dzięki partnerowi - Legalnej Kulturze. Sponsorem pokazów jest Samorząd Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Recommended
Studenci UJ nagrodzili osoby zaangażowane w rozwój ich kształcenia i codzienną pomoc
Pociąg "Relacji Kraków - Warszawa" odjechał ze stacji Scena Piast
Marcelina Kościołek pokieruje Samorządem Studentów UJ
Interkulturalia w Centrum Języka i Kultury Polskiej w Świecie UJ

Web Content Display Web Content Display

Znajdziesz nas tutaj