Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Web Content Display Web Content Display

Jagiellońskie Wieczory Filmowe w Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ

Jagiellońskie Wieczory Filmowe w Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ

30 marca odbył się kolejny seans z cyklu Jagiellońskich Wieczorów Filmowych organizowanych przez Stowarzyszenie All in UJ. Tym razem uczestnicy obejrzeli film „Szczęki" w reżyserii Stevena Spielberga. Miejscem pokazu było Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ - jeden z najnowszych budynków powstałych na Kampusie 600-lecia Odnowienia UJ.

Uczestników spotkania powitali Tomek Pytko, prezes All in UJ i Kasia Panas, koordynatorka filaru Kultura Stowarzyszenia oraz dr hab. Tomasz Pyrcz, dyrektor Muzeum Zoologicznego UJ. Prelekcję przybliżającą publiczności tematykę filmu wygłosiła Kaja Łuczyńska - absolwentka filmoznawstwa i amerykanistyki UJ, laureatka Nagrody Głównej oraz Nagrody Publiczności za prelekcję do filmu "Serena" podczas Ogólnopolskiego Konkursu Prelegentów Filmowych w 2015 roku.

Film nie tylko o rekinie

Jak zaznaczyła prelegentka, mimo że Steven Spielberg mawiał, iż jego dzieło to po prostu film o rekinie, warto odczytywać go w szerszym kontekście społeczno-politycznym czasów, w których powstał. W latach 70. XX wieku nastąpiła rezygnacja z urzędu prezydenta USA Richarda Nixona, społeczeństwo amerykańskie traciło wiarę w instytucje państwowe, triumfowała kontrkultura, popularność zdobywał ruch hippisowski. W 1975 roku zakończyła się wojna w Wietnamie, która obaliła mit niezłomności Ameryki. W tym czasie pojawiła się potrzeba a zarazem zadanie tworzenia nowych autorytetów, które niejako zrealizował także poprzez swój film Steven Spielberg. Od tytułowych "Szczęk", które były pierwszym blockbusterem, rozpoczęło się kształtowanie kina komercyjnego. Coraz większą rolę zaczęła odgrywać reklama, pojawiły się nowe metody i środki promocji. Ponadto nastąpiła zmiana kalendarza dystrybucji, gdyż okazało się, że istnieje popyt na lekkie, wakacyjne kino. Mimo że film przez długi czas nie miał scenariusza (a na początku nie było obsady aktorskiej czy nawet rekina), dzieło Stevena Spielberga trafiło do klasyki kina i zostało otoczone legendą, która nadal trwa.

Miejsce seansu

Pokaz filmu odbył się w Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ. Miejsce jest  zarówno muzeum, jak i nowoczesnym ośrodkiem edukacji, a także popularyzacji nauki. Jego działalność dydaktyczna będzie oparta na zbiorach zoologicznych, geologicznych, antropologicznych i paleobotanicznych. Ekspozycja prezentowana w Centrum Edukacji Przyrodniczej została zbudowana na bazie dotychczasowych zasobów w połączeniu z nowoczesnymi technikami audiowizualnymi, których celem jest lepsza realizacja programów opracowanych przez inicjatorów tej instytucji. Wśród muzealnych zbiorów znajdują się między innymi autentyczne rekinie szczęki megalodona. Wybór filmu w tym przypadku nie powinien zatem dziwić.

Idea Jagiellońskich Wieczorów Filmowych

Głównym celem Jagiellońskich Wieczorów Filmowych jest chęć pokazania naszym studentom przestrzeni i miejsc Uniwersytetu, o których wielu nie zdawało sobie wcześniej sprawy. Pokazy odbywają się raz w miesiącu i cieszą się dużą popularnością. Wybór filmu pokazywanego podczas projekcji jest nieprzypadkowy - jego zadaniem jest oddanie charakteru miejsca seansu. Podczas wcześniejszych edycji oglądaliśmy "Dyktatora" Charliego Chaplina w auli im. prof. J. Tischnera, "12 gniewnych ludzi" Sidneya Lumeta w Collegium Kołłątaja oraz "Kanał" Andrzeja Wajdy w auli Collegium Novum UJ.

Wydarzenie zostało zorganizowane przy współpracy z Fundacją Off Camera i Konsulatem Generalnym USA w Krakowie. Partnerami byli Samorząd Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, Legalna Kultura oraz Dział Promocji i Informacji Uniwersytetu Jagiellońskiego,a patronatem merytorycznym wydarzenie objął Instytut Sztuk Audiowizualnych UJ.

tekst: Zosia Roś

Recommended
Koła naukowe z UJ nagrodzone w konkursie StRuNa

Koła naukowe z UJ nagrodzone w konkursie StRuNa

Studenci UJ nagrodzili osoby zaangażowane w rozwój ich kształcenia i codzienną pomoc

Studenci UJ nagrodzili osoby zaangażowane w rozwój ich kształcenia i codzienną pomoc

Pociąg "Relacji Kraków - Warszawa" odjechał ze stacji Scena Piast

Pociąg "Relacji Kraków - Warszawa" odjechał ze stacji Scena Piast

Marcelina Kościołek pokieruje Samorządem Studentów UJ

Marcelina Kościołek pokieruje Samorządem Studentów UJ