Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Kalendarz

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

August 2017

20170810
Previous week
Next week

Wirtualna wystawa o życiu i twórczości Bolesława Leśmiana

Date: 10.08.2017 - 30.09.2018
Organiser: Biblioteka Jagiellońska
Wirtualna wystawa o życiu i twórczości Bolesława Leśmiana

Biblioteka Jagiellońska (BJ) zaprasza do odwiedzenia wirtualnej wystawy "Bolesław Leśmian (1877-1937 ) - magia słów". W 2017 roku przypada 140. rocznica jego urodzin i 80. rocznica śmierci. "Przygotowaną wystawą chcemy uczcić pamięć poety, dla którego wiersz był nie tylko myślą-obrazem-treścią, ale ponadto samodzielnym tworem słownym, który się z magii słów narodził i tę magię sam uprawia" - czytamy na stronie BJ.

Bez wątpienia twórczość tego wybitnego poety była i pozostaje zjawiskiem niepowtarzalnym w naszej literaturze. Ten arcymistrz słowa czerpiąc z polskiego folkloru, tradycji literackich baroku, romantyzmu i Młodej Polski, stworzył jednocześnie swój własny, oryginalny język. Metafizyczno-filozoficzna poezja Bolesława Leśmiana pełna jest dialektyzmów, archaizmów i neologizmów (słynnych "leśmianizmów"). Jak uważa literaturoznawca prof. Michał Głowiński, poeta posługiwał się językiem tak, jakby go tworzył w trakcie pisania.

Przez większość swego życia Leśmian pozostawał poetą mało znanym. Dopiero wybór w 1933 roku na członka nowo utworzonej Polskiej Akademii Literatury sprawił, że stał się on twórcą docenianym. Chcąc pokazać, jak z upływem lat zmieniała się twórczość Leśmiana i jej recepcja w przedwojennej Polsce zaprezentowano w układzie chronologicznym recenzje wybranych utworów poety zamieszczone w prasie, teksty krytyczne i refleksje opublikowane za jego życia i po śmieci. Materiały te uzupełniają dwa fragmenty twórczości Leśmiana: Ballady (w unikatowym wydaniu z 1926 r. ) oraz esej Z rozmyślań o poezji, który ujrzał światło dzienne dopiero po śmierci autora.

Wybrane artykuły stanowią ciekawe źródło historyczne ukazujące kulturę epoki, to, w jaki sposób publicyści i artyści postrzegali twórczość Leśmiana, jaką przypisywali mu rolę, czym ich fascynował, a czym prowokował. Zaprezentowane teksty stanowią ciekawe świadectwo tamtego czasu i skłonią do twórczych poszukiwań własnych, w czym pracownicy Biblioteki Jagiellońskiej pragnęliby miłośnikom, znawcom ale i amatorom, poznającym dopiero twórczość Bolesława Leśmiana, pomóc.

Wirtualną wystawę można zwiedzić na stronie Jagiellońskiej Biblioteki Cyfrowej.