Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Kalendarz

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

December 2018

20181208
Previous week
Next week

Dyskurs władzy

Date: 08.12.2018 - 09.12.2018
Place: Collegium Broscianum UJ, ul. Grodzka 52
Organiser: Wydział Filozoficzny UJ, Ośrodek Badawczy Facta Ficta w Krakowie
Contact: dyskursywladzy@gmail.com
Dyskurs władzy

Wydział Filozoficzny UJ oraz Ośrodek Badawczy Facta Ficta w Krakowie zapraszają do wzięcia udziału w konferencji "Dyskurs władzy". Miejscem dwudniowych obrad będzie Collegium Broscianum UJ.

Kiedy podmiot jest niczym, wszystko jest władzą - pisze w książce Prawda i władza Michał Podniesiński, polski komentator myśli Michela Foucaulta. Proces ujarzmiania (assujettissement) podmiotu w kulturze i cywilizacji Zachodu wraz z dominacją praktyk biowładzy stał się już tak nieodłączną częścią dyskursu politycznego, że coraz trudniej o jego dostrzeżenie i krytykę, zwłaszcza w dobie kryzysu intelektualnych autorytetów i przejmowania pluralistycznych mediów przez rozmaite grupy nacisku. Będąca owocem przemian demokratycznych decentralizacja władzy prowadzi wówczas do jej recentralizacji w innych instytucjach: innymi więc słowy do transferu władzy na inne poziomy, oswajające mechanizmy kontroli dla ich lepszego wdrożenia na wyższym poziomie nadzoru. Zwołanie obrad poświęconych dyskursom władzy w czasie, w którym użytkownicy największego medium społecznościowego podlegają prawodawstwu uchwalonemu poza głównymi ośrodkami władzy, bowiem w obrębie nadzorującej jego rozwój korporacji, wydaje się szczególnie pilne: dziś bowiem władzę częściej dystrybuują algorytmy, niż jej namaszczeni przedstawiciele.

Zachęcając do ponownego przemyślenia kategorii biopolityki, panoptykonu i wszelkich innych form zarówno tej jawnej, jak i utajonej władzy, organizatorzy konferencji chcieliby skierować uwagę prelegentów na przykładowe problemy:

  • wiedzy/władzy w cywilizacji i filozofii Zachodu;
  • władzy w fikcji literackiej, filmowej, serialowej, growej, komiksowej etc.;
  • form władzy: od autokracji i despotyzmu do mikrofizyki władzy panoptykonu;
  • władzy symbolicznej i sposobów jej wewnętrznego transferu, przekładu, wymiany;
  • władzy w utopiach i dystopiach;
  • władzy religijnej;
  • biopolityki i biowładzy: inżynierii społecznegociała i fetyszu kontroli;
  • władzy płci: mechanizmów dyskryminacji i wykluczenia;
  • języka władzy: paradygmatyczności, aksjomatyczności, normatywizmu, mechanizmówszerzenia propagandy;
  • władzy korporacji w dobie przemian neoliberalnych;
  • władzy instytucji i dekonstrukcji jej ześrodkowań (logocentrycznych, etnocentrycznych, antropocentrycznych, egocentrycznych itp.);
  • egzekucji władzy (prawo, instytucjonalizacja przemocy, mechanizmy kontroli) oraz przejawówjej nadużyć;
  • głównych teorii władzy: władza indywidualna, państwowa, ekonomiczna, publiczna;
  • władzy i dyskursy wolności.

Ostateczny termin nadsyłania abstraktów proponowanych wystąpień konferencyjnych na adres dyskursywladzy@gmail.com mija 15 listopada 2018 roku. Na podany adres prosimy przesłać dokument w formacie edytowalnym (.doc, .docx, .rtf), zatytułowany wg schematu "Imię Nazwisko, Tytuł referatu" i zawierający: abstrakt (max. 600 słów); notę biograficzną (max. 80 słów), zawierającą aktualną afiliację, tytuł naukowy oraz profil badawczy, numer telefonu oraz korespondencyjny email.

Na pokrycie kosztów związanych z organizacją konferencji przewiduje się opłatę konferencyjną w wysokości 350 zł. Organizatorzy planują publikację pokonferencyjną w formie recenzowanej monografii w serii Perspektywy Ponowoczesności lub numerów monograficznych czasopismach naukowych, które zdecydują się na współpracę z komitetem organizacyjnym (w zależności od liczby artykułów zgłoszonych do recenzji po konferencji).