Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Kalendarz

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

June 2019

20190627
Previous week
Next week

Collections - Encounters – Inspirations. Reception of Japanese art and crafts

Date: 27.06.2019 - 29.06.2019
Place: Muzeum Narodowe w Krakowie, al. 3 Maja 1
Organiser: Instytut Studiów Międzykulturowych UJ, Muzeum Narodowe w Krakowie, Polski Instytut Studiów nad Sztuką
Contact: Europe-Japan2019@uj.edu.pl
Collections - Encounters – Inspirations. Reception of Japanese art and crafts

Konferencja, której pełny tytuł brzmi: ‘Collections - Encounters – Inspirations. Reception of Japanese art and crafts in Central and Eastern Europe before the establishment of diplomatic contacts between Poland and Japan in 1919’, poświęcona jest odbiorowi japońskiej sztuki i rzemiosła w Europie Środkowo-Wschodniej przed nawiązaniem przez Polskę stosunków dyplomatycznych z Japonią w 1919 r.

Po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. Polska zaczęła nawiązywać stosunki dyplomatyczne z licznymi krajami świata, w tym z Japonią. Od roku 1919 Polska była aktywnym partnerem Japonii w Europie Środkowo-Wschodniej, przyczyniając się do rozwoju kontaktów kulturowych, które trwają po dziś dzień. Jednak jeszcze przed oficjalnym nawiązaniem stosunków dyplomatycznych w 1919 r. mieszkańcy ziem polskich czynny brali udział w wymianie kulturowej z Japonią na różnych polach, poprzez współpracę z kolekcjonerami i artystami z Europy i z innych części świata, która wiązała się m. in. z tworzeniem kolekcji japońskiej sztuki i rzemiosła oraz wymianą doświadczeń i idei artystycznych z resztą Europy. Kolekcje takie nie tylko pomogły w rozpowszechnianiu wiedzy o Japonii w Europie, ale również stanowiły inspirację dla twórczości artystów europejskich.

Konferencja upamiętnia setną rocznicę nawiązania przez Polskę stosunków dyplomatycznych z Japonią. Stanowi ona część projektu mającego na celu promocję międzysektorowej współpracy pomiędzy uczelniami, muzeami, stowarzyszeniami, kolekcjonerami i artystami specjalizującymi się w japońskiej kulturze i sztuce. Organizatorzy chcieliby również doprowadzić do stworzenia międzynarodowej sieci współpracy uczonych badających kontakty kulturowe między Japonią i Europą Środkowo-Wschodnią, w tym kwestie dotyczące kolekcji i kolekcjonerów japońskiej sztuki i rzemiosła oraz jej odbioru w tej części świata.

Termin nadsyłania abstraktów mija 30 kwietnia.