Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Kalendarz

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

20190508

XI Dni Kultury Amerykańskiej - Czarne karty w historii USA

Date: 08.05.2019 - 10.05.2019
Organiser: Koło Naukowe Amerykanistyki UJ
XI Dni Kultury Amerykańskiej - Czarne karty w historii USA

Koło Naukowe Amerykanistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie we współpracy z Kołem Migracji Międzynarodowych UJ oraz Instytutem Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ mają zaszczyt zaprosić na XI Dni Kultury Amerykańskiej - studencko-doktorancką konferencję naukową.

- Mit Stanów Zjednoczonych jako kraju powszechnego dobrobytu i strażnika światowego porządku powstał w trakcie stosunkowo krótkiej, burzliwej historii państwa, które na dobre zmieniło losy ludzkości, zyskując wpływy większe, niż jakiekolwiek wcześniejsze mocarstwo. W tym roku chcemy się skupić na tych fragmentach dziejów Stanów Zjednoczonych, o których Amerykanie wolą nie rozmawiać, a historia wolałaby zapomnieć. Aby zrozumieć problemy nękające kraj zarówno kiedyś, jak i dziś, postaramy się poruszyć zagadnienia będące dla USA niewygodne, wstydliwe oraz ukazujące pełniejsze oblicze mocarstwa. Biorąc pod uwagę wszystkie elementy budujące współczesne Stany Zjednoczone, spróbujemy poszerzyć wspólnie wiedzę i skonfrontować opinie dotyczące kontrowersyjnych wydarzeń, momentów i tematów dotyczących amerykańskiej historii - informują organizatorzy.

Zachęcamy do zgłaszania propozycji referatów, które mogą poruszać zagadnienia takiej jak:

  • konsekwencje amerykańskich interwencji militarnych,
  • krytyka amerykańskiej kultury politycznej,
  • krytyka kultury amerykańskiej,
  • krytyka przemysłu rozrywkowego,
  • problemy mniejszości etnicznych, rasowych i narodowościowych,
  • problemy związane z opieką socjalną i edukacją,
  • problemy sportu amerykańskiego,
  • nierówności i problemy społeczne.

Konferencja ma charakter interdyscyplinarny, dlatego organizatorzy pragną też zaprosić na nią nie tylko amerykanistów, ale również kulturoznawców, socjologów, politologów, badawczy stosunków międzynarodowych, filozofów, filmoznawców oraz przedstawicieli innych dyscyplin w ramach nauk społecznych i humanistycznych. Zachęcają do uczestnictwa studentów studiów licencjackich, magisterskich i doktoranckich z Polski i zagranicznych ośrodków naukowych, jak również pracowników naukowo-dydaktycznych.

Web Content Display Web Content Display

Znajdziesz nas tutaj