Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Kalendarz

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

20190529

Dyskusja wokół książki Grzegorza Gaudena "Lwów - kres iluzji"

Date: 29.05.2019
Start Time: 18.00
Place: synagoga Poppera, ul. Szeroka 16
Dyskusja wokół książki Grzegorza Gaudena

Ośrodek Badań nad Kulturami Pamięci Uniwersytetu Jagiellońskiego zaprasza na dyskusję o książce Grzegorza Gaudena "Lwów - kres iluzji. Opowieść o pogromie listopadowym 1918". Spotkanie poprowadzi dr Agnieszka Dauksza z Katedry Antropologii Literatury i Badań Kulturowych UJ.

 

Polski pogrom ludności żydowskiej we Lwowie miał miejsce 22 i 23 listopada 1918. Książka Grzegorza Gaudena jest pierwszym obszernym studium poświęconym temu wydarzeniu, które w polskich opracowaniach historycznych jest albo całkowicie przemilczane, albo sprowadzane do fali rabunków dokonywanych głównie przez ukraińskich i żydowskich bandytów oraz dezerterów z armii austriackiej w ogarniętym wojennym chaosem mieście. Istnieje też inna polska wersja wydarzeń oskarżająca Żydów o zaatakowanie polskich żołnierzy, którzy musieli się bronić.

Rzetelne opisanie pogromu we Lwowie pokazuje, że to legendarni obrońcy Lwowa wraz z żołnierzami odsieczy, która przybyła z Krakowa i Przemyśla, stanowili podstawową grupę inicjatorów i sprawców pogromu. To oni rozpoczęli rabunki, gwałty i morderstwa w lwowskiej dzielnicy zamieszkałej przez ok. 70 tys. Żydów we wczesnych godzinach porannych 22 listopada 1918 roku. Do pogromu niemal natychmiast dołączyła polska ludność cywilna Lwowa, w tym także przedstawiciele jej najwyższych warstw społecznych.

Grzegorz Gauden z wykształcenia jest prawnikiem i ekonomistą. Był działaczem i dziennikarzem Solidarności w Poznaniu. Został internowany 13 grudnia 1981 roku. W latach 1984-1993 przebywał na emigracji w Szwecji. Po powrocie do Polski był wydawcą prasy, redaktorem naczelnym "Rzeczpospolitej" i dyrektorem Instytutu Książki w Krakowie.

Web Content Display Web Content Display

Znajdziesz nas tutaj