Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Kalendarz

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

August 2020

20200821
Previous week
Next week

"Sprawa Stanisława Pyjasa" - wystawa w Bunkrze Sztuki

Date: 21.08.2020 - 18.10.2020
Place: Bunkier Sztuki, Plac Szczepański 3a, Kraków
"Sprawa Stanisława Pyjasa" - wystawa w Bunkrze Sztuki

7 maja 1977 r. w Krakowie za sprawą Służby Bezpieczeństwa w niewyjaśnionych okolicznościach zginął Stanisław Pyjas, 24-letni student V roku filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, poeta, działacz opozycji antykomunistycznej. Jego śmierć wstrząsnęła środowiskiem, kręgiem przyjaciół i rodziną, zapoczątkowała działalność ruchu opozycyjnego w Krakowie.

 

17 października o godz. 12.00 po wystawie oprowadzi jej autorka - Dorota Nieznalska.

Wstęp w cenie biletu na wystawę, który można nabyć w kasie galerii. Liczba miejsc ograniczona do 50 osób. Istnieje możliwość zarezerwowania biletu pod adresem: press@bunkier.art.pl. Wstęp w maseczkach ochronnych z koniecznością zachowania odstępu 2 metrów od innych uczestników wydarzenia.

Założeniem i celem wystawy multimedialnej jest przywrócenie pamięci postaci Stanisława Pyjasa. W perspektywie dzisiejszej dewaluacji wartości nadrzędnych takich jak prawda, odwaga, uczciwość, indywidualizm, nonkonformizm czy szacunek do drugiego człowieka – przeciwstawionych hipokryzji, cynizmowi, serwilizmowi i oportunizmowi – wystawa będzie próbą usankcjonowania tych pierwszych jako wyznacznika działania i normy w relacjach społecznych. W czasach kryzysu wartości demokratycznych, paradoksalnie tych, za które Stanisław Pyjas oddał swoje młode życie, istotne wydaje się przywołanie jego nieugiętej, odważnej, zaangażowanej postawy – pisze Dorota Nieznalska, autorka projektu.

Wystawa Doroty Nieznalskiej "Sprawa Stanisława Pyjasa" – podobnie jak jej instalacja "Przemoc i pamięć" pokazywana w 2019 roku w krakowskim MOCAK-u – reprezentuje nowy nurt sztuki, w którym punktem wyjścia są materiały archiwalne. Tego typu twórczość charakteryzuje pełny respekt dla dokumentu i jego prawdy. Zabieg artystyczny polega na szczególnym zakomponowaniu wybranych obrazów i tekstów. Powstaje przekaz nagłaśniający najważniejsze aspekty humanistyczne i symboliczne. Wystawa staje się zaskakująco skonfigurowanym dokumentem, ujawniającym emocje, uczucia i przekonania artysty wobec tematu dla niego ważnego. Dorota Nieznalska jest artystką o szczególnej wrażliwości. Nie obawia się kontekstów potencjalnie szokujących – za co zresztą słono w życiu zapłaciła. Jej sztuka odnosi się do spraw mających najsilniejszy wpływ na życie i wrażliwość człowieka – takich jak wojna, religia i śmierć. W projekcie Sprawa Stanisława Pyjasa dobór dokumentów tworzy „obraz życia zdefiniowanego przez śmierć”. Artystka pokazuje, że komunistyczny system inwigilacji gnębił ludzi również za to, że chcieli czytać książki, żyć w duchowej wolności i dążyć do godnego samookreślenia - mówi dyrektor Bunkra Sztuki dr Maria Anna Potocka.