Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Kalendarz

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

20210222

"W trosce o... zdrowie kobiety" - kampania Szpitala Uniwersyteckiego

Date: 22.02.2021 - 22.03.2021
Organiser: Szpital Uniwersytecki w Krakowie
"W trosce o... zdrowie kobiety" - kampania Szpitala Uniwersyteckiego

Z danych epidemiologicznych wynika, że co roku choroba nowotworowa dotyka: 19 tys. kobiet w przypadku raka piersi, 4 tys. w przypadku raka szyjki macicy, a 3,5 tys. atakuje najbardziej złośliwy - rak jajnika. Wielu z tych zachorowań można jednak zapobiec, dzięki właściwej diagnostyce. Celem ruszającej kampanii Szpitala Uniwersyteckiego jest właśnie zwrócenie uwagi na rolę diagnostyki w procesie prawidłowego leczenia.

W ramach akcji zaplanowano dwie serie wykładów online: dla lekarzy POZ oraz pacjentek , a także bezpłatne konsultacje onkologiczne i badania diagnostyczne.

- Luty - miesiąc, w którym obchodzimy dni pacjentów onkologicznych to doskonały moment, żeby zainicjować działania szerzenia wiedzy na temat prawidłowej profilaktyki i diagnostyki. Jest to szczególnie ważne w czasie pandemii, ponieważ - jak zaobserwowaliśmy - część pacjentów w obawie przed koronawirusem bała się przychodzić do lekarza i lekceważyła swoje objawy. W efekcie, gdy w końcu zdecydowali się na wizytę, trafiali do szpitali w dużo gorszym stanie niż byłoby to przed pandemią. To niezmiernie niepokojąca tendencja, którą zamierzamy odwrócić m.in. działaniami takimi jak inicjatywa "W trosce o…zdrowie kobiety" - mówi dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego Marcin Jędrychowski. - Swoje działania kierujemy również w stronę lekarzy POZ-ów, ponieważ to do nich pierwszych zwracają się nasi przyszli pacjenci, dlatego tak ważne jest, by to właśnie oni posiadali szeroką wiedzę na temat najnowszych dostępnych badan diagnostycznych i możliwości terapeutycznych - dodaje.

W pierwszej kolejności szpital zwraca uwagę na najczęstsze onkologiczne problemy kobiet, czyli raka jajnika, szyjki macicy i raka piersi. To właśnie tej tematyce poświęcone będą wykłady, z których dowiedzieć się można będzie np. jak interpretować wyniki cytologii, które zmiany w piersiach są szczególnie niebezpieczne i co powinno skłonić do pilnej wizyty u ginekologa. Oprócz tego pacjentki skorzystają z bezpłatnych konsultacji i badań. W ramach tzw. Różowej soboty będzie można wykonać bezpłatną cytologię, mammografię oraz skonsultować się ze specjalistą w dziedzinie chorób piersi z uniwersyteckiego Breast Unitu.

- Ponownie zapraszamy panie do szpitala. Chcemy pokazać, że lekarzy nie należy się bać, a żadne objawy nie powinny zostać zlekceważone, ponieważ szybka diagnoza to często szansa na całkowite wyleczenie - podkreśla Maria Włodkowska, rzecznik prasowy placówki.

Wykłady będą dostępne na stronie internetowej szpitala przez miesiąc - począwszy od 22 lutego, natomiast "Różowa sobota" odbędzie się 27 lutego, w godzinach od 8 do 14. Obowiązuje wcześniejsza rejestracja telefoniczna, która rozpocznie się od 23 lutego.

Kampania "W trosce o…zdrowie kobiety" organizowana jest przez Szpital Uniwersytecki, a finansowana z grantu edukacyjnego przez Roche Diagnostic Polska sp. z o.o.

Harmonogram wydarzenia:

Rozpoczęcie wykładów – 22 lutego, godz. 9:00.

Panel dla lekarzy:

  • "Rak jajnika - objawy i współczesne leczenie" – dr hab. n. med. Paweł Basta, specjalista ginekolog-położnik
  • "Postępy w leczeniu raka piersi" – dr hab. n. med. Diana Hodorowicz-Zaniewska, specjalista chirurgii onkologicznej, specjalista chirurgii ogólnej, Kierownik Breast Unit
  • "Tymczasowe rekomendacje prewencji wtórnej raka szyjki macicy w dobie pandemii Covid-19" – prof. dr hab. n. med. Robert Jach - Konsultant wojewódzki w zakresie endokrynologii ginekologicznej, specjalista ginekolog- położnik, specjalista ginekolog-onkolog oraz specjalista endokrynologii ginekologicznej.

Panel dla pacjentek:

  • "Wsłuchaj się w swoje ciało - rak jajnika - czy można mu zapobiec?" – dr hab. n. med. Paweł Basta, specjalista ginekolog-położnik
  • "Rak piersi – współczesna diagnostyka i leczenie" - dr hab. n. med. Diana Hodorowicz-Zaniewska, specjalista chirurgii onkologicznej, specjalista chirurgii ogólnej, kierownik Breast Unit
  • "Polki zasługują na więcej – nowoczesne metody profilaktyki raka szyjki macicy" - prof. dr hab. n. med. Robert Jach - Konsultant wojewódzki w zakresie endokrynologii ginekologicznej, specjalista ginekolog- położnik, specjalista ginekolog-onkolog oraz specjalista endokrynologii ginekologicznej
  • "Kiedy wynik cytologii powinien niepokoić i jak go interpretować?" - prof. dr hab. n. med. Romana Tomaszewska, specjalista w dziedzinie patomorfologii 

Wykłady będą dostępne przez miesiąc na stronie internetowej szpitala www.su.krakow.pl oraz kanale youtube.

 

"Różowa sobota" – 27 lutego, godz. 8-14

Bezpłatne konsultacje onkologiczne w ramach profilaktyki i diagnostyki raka piersi. Pacjentki przyjmować będą specjaliści z Breast Unit Szpitala Uniwersyteckiego. Dodatkowo Panie będą miały możliwość wykonania na miejscu usg oraz mammografii (po konsultacji lekarskiej).

Na konsultacje szczególnie zapraszamy Panie, które już wyczuły w piersi niepokojące guzki, zniekształcenia lub które zauważyły zmianę w wyglądzie swoich piersi.

Bezpłatne badania cytologiczne – dla Pań w każdym wieku

Rejestracja telefoniczna od 23.02 od godz. 8:00 do 14:00.

Konsultacje onkologiczne – tel. 12 424 74 34

Badania cytologiczne – tel. 12 424 74 35

Web Content Display Web Content Display

Znajdziesz nas tutaj