Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Kalendarz

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

20210423

"Rytuał - ofiara - opętanie" - pierwsze spotkanie z cyklu Wyjaśniamy

Date: 23.04.2021
Start Time: 18.00
Organiser: Instytut Religioznawstwa UJ i Wydział Filozoficzny UJ
"Rytuał - ofiara - opętanie" - pierwsze spotkanie z cyklu Wyjaśniamy

Wydział Filozoficzny UJ rozpoczyna nową serii wydarzeń popularnonaukowych, które będą się odbywać pod nazwą "Wyjaśniamy". Podczas spotkań przybliżone zostaną zainteresowania naukowe (i nie tylko) badaczy i badaczek wydziału. Każda kolejna odsłona cyklu będzie w przystępnej formie rozjaśniać wiele ciekawych zagadnień, pokazywać różnorodność naszej społeczności i niejednoznaczność nauki.

Wyjaśniamy: Rytuał - ofiara - opętanie to spotkanie z Instytutem Religioznawstwa UJ, jedyną taką jednostką badawczą w Polsce. Religioznawstwo jest dyscypliną naukową, która narodziła się w wyniku uniezależnienia badań nad religią od konfesyjnej teologii. Nie jest katechezą ani teologią. Dla religioznawcy religia nie jest wyznaniem wiary, lecz wyzwaniem intelektualnym - fenomenem, który należy zrozumieć i wyjaśnić.

  • Jaką rolę odgrywa rytuał w kontekście cywilizacyjnym i religijnym?
  • Dlaczego często wiązały się z nim krwawe ofiary?
  • Jakie rytuały przetrwały w różnych religia do dziś?
  • Czym jest kult owładnięcia, opętania?

To tylko niektóre z pytań jakie padną w czasie dyskusji na żywo. Oczywiście będzie można zadawać także własne, przewidziano sporo czasu na QA z widzami.

W spotkaniu udział wezmą przedstawiciele trzech generacji społeczności akademickiej:

  • prof. Lech Trzcionkowski, kierownik Zakład Historii Religii Instytutu Religioznawstwa UJ, autor licznych publikacji, m.in. "Ofiara krwawa w religii starożytnej Grecji. Epos homerycki",
  • dr Jakub Bohuszewicz, pracownik Zakładu Fenomenologii i Antropologii Religii Instytutu Religioznawstwa UJ, autor książki "Od opętania do rytuału. Pojęcia i praktyka transu w katolicyzmie i kultach vodun",
  • Anna Maćkowiak, badaczka będąca tuż przed obroną swojej pracy doktorskiej z religioznawstwa. Prowadzi badania terenowe dotyczące aktorów społecznych trzech rytuałów religijnych.

Rozmowę poprowadzi Tomasz Pytko rzecznik prasowy Wydziału Filozoficznego UJ.

Web Content Display Web Content Display

Znajdziesz nas tutaj