Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Kalendarz

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

March 2024

20240322
Previous week
Next week

XIV Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Czasy nowożytne - rewolucja, czy ewolucja?"

Date: 22.03.2024 - 23.03.2024
Place: Instytut Historii UJ, ul. Gołębia 13
Organiser: Sekcja Historii Nowożytnej Koła Naukowego Historyków Studentów UJ
Contact: sekcja.nowozytna.knhsuj@gmail.com
XIV Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Czasy nowożytne - rewolucja, czy ewolucja?"

Sekcja Historii Nowożytnej KNHS UJ serdecznie zaprasza wszystkich studentów oraz doktorantów nauk humanistycznych i społecznych do udziału w XIV Ogólnopolskiej Konferencji Historyków Nowożytników "Czasy nowożytne - rewolucja, czy ewolucja?". Konferencja odbędzie się w dniach 22-23 marca 2024 roku w Krakowie.

 

Czym w nowożytnym świecie była rewolucja? Słownik języka polskiego wskazuje, że pojęcie to wiąże się z "procesem gwałtownych zmian w jakiejś dziedzinie". Historiografia częstokroć używa pojęcia "rewolucji" do określenia wielu odmiennych zjawisk. Mimo to, za każdym razem odnoszą się one do jednej, charakterystycznej właściwości - dynamicznej, istotnej na skalę dziejów zmiany. Czy właśnie w taki sposób należy określić spektrum zjawisk, które miały miejsce na przestrzeni epoki? A może nowożytne dzieje to raczej ewolucja? - proces znacznie powolniejszych przeobrażeń, o równie doniosłych skutkach.

- Głównym celem niniejszej konferencji będzie podjęcie dyskusji nad dynamiką przemian, które miały miejsce na przestrzeni epoki nowożytnej. Opierając nasze rozważania zarówno na skali makro, jak i mikro historycznej, pragniemy wspólnie poszukać odpowiedzi na pytania dotyczące struktury dziejów, poznać perspektywy świadków minionych transformacji, wytwory pracy ich rąk oraz owoce wyjątkowych myśli. Może były one rewolucyjne, a może stanowiły istotny element zmiany? - informują organizatorzy.

Do udziału w konferencji serdecznie zapraszamy osoby zajmujące się historią, literaturą, sztuką a także innymi dyscyplinami humanistycznymi oraz społecznymi. Zachęcamy zarówno do tworzenia własnych propozycji problemowych, jak i korzystania z wytyczonymi przez nas kategorii (zaznaczamy, że są to tylko propozycje):

  • rewolucja, czy ewolucja? - kontekst polityczny,
  • rewolucja, czy ewolucja? - kontekst religijny,
  • rewolucja, czy ewolucja? - kontekst kulturowy,
  • rewolucja, czy ewolucja? - kontekst społeczny,
  • rewolucja, czy ewolucja? - kontekst gospodarczy,
  • rewolucja, czy ewolucja? - kontekst militarny.

Wszystkich zainteresowanych wzięciem udziału w naszych obradach prosimy o przesyłanie formularza zgłoszeniowego na adres e-mail: sekcja.nowozytna.knhsuj@gmail.com do 2 marca 2024 r. Do abstraktu należy dołączyć bibliografię zawierającą źródła (minimalnie 1 źródło) oraz opracowania (maksymalnie 10 najważniejszych pozycji). Długość abstraktu nie może przekraczać 500 słów. Przewidywana długość referatu to maksymalnie 20 minut. Listę osób zakwalifikowanych do wzięcia udziału w konferencji przedstawimy 9 marca 2024 r. Uczestnicy otrzymają wtedy wiadomość e-mail z programem konferencji oraz innymi istotnymi informacjami. Koszt udziału w konferencji wynosi 50 zł. Organizatorzy przewidują wydanie monografii pokonferencyjnej we współpracy z wydawnictwem naukowym.