Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Bartosz Czauderna: Freestyle w życiu i na studiach

Bartosz Czauderna: Freestyle w życiu i na studiach

Bartek studiuje na piątym roku kierunku zarządzanie w sporcie na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ. W swoim życiu kieruje się zasadą: „Rób to, co kochasz". Choć brzmi to jak banalny frazes, to jego przykład pokazuje, że naprawdę da się go zrealizować w praktyce. Zapraszamy na kolejną odsłonę cyklu „Twarze UJ".

Uprawiam kajakarstwo freestylowe od 2007 roku. Startuję jako zawodnik Krakowskiego Klubu Kajakowego, reprezentant Polski. Idąc na studia, szukałem możliwości kontynuowania swojej pasji i dalszego trenowania. Ponieważ w Polsce brak jest odpowiednich warunków i infrastruktury, wiąże się to głównie z wyjazdami zagranicznymi.

Tricky-woo*

Zacząłem od studiów na AWF-ie. Po dwóch latach w miarę spokojnego studiowania (bez większych ekscesów) stwierdziłem, że warto byłoby jednak pomyśleć o dalszym rozwoju. W moim środowisku zaczęły krążyć opinie, że dobrym wyborem mogłoby być zarządzanie sportem na UJ. Ze względu na moje zainteresowanie promocją kajakarstwa (a także siebie) i marketingiem, postanowiłem się przekonać, czy uda mi się studiować na dwóch różnych uczelniach jednocześnie. Szybko okazało się, że słusznie wybrałem; byłem zachwycony swoimi nowymi studiami. Nie dość, że ich program bardzo dobrze pasował do moich zainteresowań, to wszyscy wykładowcy okazali się bardzo pomocni i wykazali wiele zrozumienia dla mojej sytuacji: studiowania dwóch kierunków przy jednoczesnym intensywnym treningu.

Promowanie

Udało mi się to, o czy marzyłem, idąc na studia: rozwijać się, a jednocześnie nie rezygnować ze swojej pasji

Po skończeniu pierwszego kierunku miałem możliwość większego skupienia się na drugim.  Zacząłem udzielać się w różnych kołach naukowych na UJ (na przykład w Kole Menedżerów Sportu), napisałem też artykuł naukowy. Dzięki dobrym wynikom w nauce dostałem stypendium, więc nie musiałem już tak bardzo przejmować się kwestiami finansowymi. Jak już wspomniałem, wykładowcy byli bardzo wyrozumiali i zawsze dawali mi możliwość zaliczania przedmiotów w dogodnym dla mnie momencie. Na wszystko był czas i wszystko zawsze grało. Udało mi się to, o czy marzyłem, idąc na studia: rozwijać się, a jednocześnie nie rezygnować ze swojej pasji.

Jeżeli tylko się chce, to UJ pozwala na rozwinięcie skrzydeł – w moim przypadku nawet do tego stopnia, że dość niespodziewanie zdecydowałem się wyjechać do Hiszpanii w ramach programu Erasmus. Zdałem tam eksternistycznie kilka przedmiotów i dzięki temu przez ostatni semestr piątego roku w ogóle nie miałem zajęć. Poza tym podobała mi się również tamtejsza formuła zajęć: musieliśmy dużo przeczytać na własną rękę, a ćwiczenia miały charakter praktyczny. Na zaliczenie jednego przedmiotu mieliśmy na przykład zaprojektować aplikację  turystyczną dla pewnej firmy, która współpracowała z uczelnią. Poważna praca nad rzeczywistym projektem dała mi bezcenne doświadczenie.

Bystrza

Biorę udział w międzyuczelnianym projekcie ePionier, skupiającym kilka największych polskich uczelni, w tym UJ. Jego program zakłada wsparcie dla młodych programistów, którzy pracują nad innowacyjnymi rozwiązaniami. Nasz projekt zakłada stworzenie platformy do wyszukiwania usług sportowych.

Poza tym są oczywiście wyjazdy i treningi. Kajakarstwo freestylowe różni się od górskiego/slalomowego tym, że w określonym czasie należy nie tyle zaliczyć pewne punkty kontrolne, co wykonać jak największą liczbę trików. Mamy, powiedzmy, około 35 różnych figur, a każda może mieć pięć dodatkowych bonusów za wysokość, za czystość wykonania i tak dalej. Jestem międzynarodowym sędzią w tej dziedzinie. Poza tym interesuję się też kajakarstwem ekstremalnym, czyli pływaniem krętymi górskimi strumieniami.

Na szerokie wody

Udało mi się przy okazji moich wypraw zwiedzić mnóstwo krajów: Anglię, USA, Kanadę, Niemcy, Francję, Portugalię, Kostarykę, Ugandę i wiele innych. Dzięki temu potrafię się posługiwać kilkoma językami: angielskim, hiszpańskim, niemieckim, szwedzkim, rosyjskim, czeskim, słowackim – oczywiście w różnym stopniu zaawansowania.

W Krakowie trenować można głównie na basenach. Należę do Krakowskiego Klubu Kajakarskiego, jestem tam zresztą opiekunem jednej z juniorskich grup kajakarskich. Jednak w Polsce nie ma odpowiedniej infrastruktury do tego sportu – mamy zaledwie trzy sztuczne tory rozsiane po całym kraju. Jest to o tyle ciekawe, że jeśli chodzi o kajakarstwo freestylowe, jesteśmy w pierwszej światowej dziesiątce. Oprócz tego wszystkiego zajmuję się popularyzacją kajakarstwa przez media społecznościowe i różnego rodzaju nagrania; generalnie wszystkim, czego trzeba użyć, aby wypromować sport nieolimpijski.

Zdjęcia: Michał Sobieraj-Jakubiec, Peter Brichta.

*Śródtytuły pochodzą z terminologii kajakarskiej.

Recommended
Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum

UJ w najnowszym <span lang="en">QS World University Rankings by Subject 2024</span>

UJ w najnowszym QS World University Rankings by Subject 2024