Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Szpital w Prokocimiu z nowoczesną karetką. To dar od Fundacji WOŚP

Szpital w Prokocimiu z nowoczesną karetką. To dar od Fundacji WOŚP

- Ta karetka będzie służyła do przewozu dzieci, które potrzebują szybkiej pomocy. Jest świetnie wyposażona. To pojazd z najwyższej półki. Można powiedzieć, że obywatelski, bo od Polaków mieszkających w naszym kraju i na całym świecie - mówił w poniedziałek Jerzy Owsiak, prezes Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP), podczas symbolicznego przekazania Uniwersyteckiemu Szpitalowi Dziecięcemu w Krakowie-Prokocimiu (USD) nowoczesnej karetki typu S.

Przypomnijmy, że Fundacja WOŚP podjęła decyzję o zakupie karetki w odpowiedzi na prośbę dyrekcji USD w sytuacji bardzo pilnej potrzeby. Jerzy Owsiak ogłosił tę decyzję w czerwcu ubiegłego roku w auli Collegium Novum podczas uroczystości wręczenia mu złotego medalu "Plus ratio quam vis". To już drugi ambulans, który krakowski szpital otrzymał od WOŚP.

- Wsłuchiwaliśmy się w informacje z Krakowa o kłopotach Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego z karetką noworodkową. Wiedzieliśmy o tym, że niesprawny pojazd w przypadku tego szpitala to poważny problem. To jedna z wiodących klinik dziecięcych w Małopolsce, która ratuje życie i zdrowie dzieci, w tym także noworodków często w bardzo ciężkim stanie. Od szybkości i pewności transportu do szpitala często zależy życie pacjentów. Wprawdzie szpitalowi udało się pozyskać środki na karetkę neonatologiczną, ale cały czas pilnie potrzebny był drugi ambulans klasy S. Dlatego kiedy tylko otrzymaliśmy tę prośbę, natychmiast zdecydowaliśmy się pomóc - wyjaśnia Jerzy Owsiak.

Karetka służyć będzie do transportu pacjentów na konsultacje, leczenie w komorze hiperbarycznej lub protonoterapię. Pojazd wyposażono w specjalistyczny sprzęt, w tym m.in. respirator klasy premium, defibrylator, nowoczesny zestaw transportowy z noszami, szyny Kramera czy kołnierze ortopedyczne dla dzieci i dorosłych. Fundacja sfinansowała również roczne ubezpieczenie AC/OC, pakiet przeglądów serwisowych oraz komplet opon zimowych. Wartość przekazanego pojazdu wynosi ok. 600 tys. zł. Zakup był możliwy dzięki pieniądzom zebranym podczas 24. finału WOŚP.

- Ta karetka, poruszając się po drogach Małopolski, będzie widocznym dla wszystkich dowodem na to, że WOŚP odpowiada na potrzeby szpitali oraz poprawia komfort i bezpieczeństwo leczenia pacjentów. W naszej codziennej pracy tych dowodów widzimy znacznie więcej. To specjalistyczny sprzęt pracujący w poradniach, oddziałach i na salach operacyjnych. W imieniu naszych pacjentów, ich opiekunów oraz personelu pragnę złożyć serdeczne podziękowania za dotychczasową pomoc, jaką Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przekazała na rzecz naszego szpitala - mówi prof. Krzysztof Fyderek, dyrektor USD.

Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wspiera szpital dziecięcy niemal od początku swojej działalności. Do dziś placówka otrzymała 453 urządzenia medyczne o łącznej wartości ok. 14 mln zł. Sprzęt z serduszkami WOŚP jest wykorzystywany na większości oddziałów, w tym m.in. na oddziale chirurgii dziecięcej, hematologii i onkologii, kardiochirurgii, nefrologii i na izbie przyjęć.

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie to największy szpital pediatryczny w południowej Polsce. W 27 oddziałach leczone są dzieci w wieku od noworodka do 18. roku życia. Placówka działa we wszystkich dziecięcych specjalnościach pediatrycznych i chirurgicznych, dzięki czemu zapewnia największą kompleksowość leczenia. Dysponuje również pełnym spektrum możliwości diagnostycznych i rehabilitacyjnych.

Photogallery
Recommended
Dwa wieki filologii słowiańskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim
Medycy ze szpitala dziecięcego w USA o leczeniu artrogrypozy
Nagrody Miasta Krakowa dla wybitnych badaczy z UJ [ZDJĘCIA]
Wyróżnienie Ministerstwa Zdrowia dla Katarzyny Bulińskiej z SU

Web Content Display Web Content Display

Znajdziesz nas tutaj