Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Szpital Uniwersytecki niezwykle wymagającą inwestycją [WIDEO]

Szpital Uniwersytecki niezwykle wymagającą inwestycją [WIDEO]

W Krakowie zakończyła się już budowa nowego Szpitala Uniwersyteckiego. Generalny wykonawca Warbud SA w materiale filmowym podsumował tę skomplikowaną budowę. O parametrach obiektu, skali wyzwań, logistyce oraz synergii inżynierii budowlanej i technologii opowiadają inżynierowie firmy. - Poprzeczka była postawiona bardzo wysoko, bo to jedyny taki projekt w tej części Europy - przyznaje Lech Wąsowski, dyrektor budownictwa medycznego w spółce.

Obecnie w gigantycznym kompleksie w obrębie ulic Jakubowskiego i Kostaneckiego prowadzone są prace związane z usuwaniem usterek zgłoszonych generalnemu wykonawcy na etapie odbioru. Według aktualnych ustaleń powinny się one zakończyć w połowie przyszłego miesiąca. Równolegle trwają dostawy wyposażenia meblowego, aparatury medycznej oraz sprzętu IT. Poza tym na terenie cały czas pracują służby utrzymania budynku, ochrona oraz pracownicy dział ewidencji, którzy sukcesywnie inwentaryzują wszystkie pomieszczenia i ich wyposażenie.

Na początku listopada br. rozpocznie się skomplikowana przeprowadzka szpitala do nowej siedziby. W pierwszej kolejności uruchomione w niej zostaną jednostki medycznego wsparcia, jak laboratoria, zakład diagnostyki obrazowej oraz apteka szpitalna. Następnie do Prokocimia przeniesie się 15 oddziałów klinicznych wraz z poradniami. Kolejnych 10 klinik, SOR i Centrum Urazowe zmienią adres w styczniu przyszłego roku. Należy pamiętać, że kilka oddziałów pozostanie w dotychczasowych lokalizacjach, w tym m.in. położnictwo z neonatologią, psychiatria, okulistyka i geriatria.

Nowa siedziba Szpitala Uniwersyteckiego to największy i najnowocześniejszy kompleks medyczny w Polsce, a także jeden z najbardziej innowacyjnych w Europie. Składa z 13 budynków o łącznej powierzchni użytkowej 110 000 m kw. Znajdą się tu 24 sale operacyjne, ponad 30 przychodni, lądowisko dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, część administracyjna, a także zaplecze dydaktyczne dla studentów UJ CM. Chorzy leczeni będą w jedno- lub dwuosobowych salach, z których każdą wyposażono we własną łazienkę.

Kontrakt na budowę nowego szpitala podpisano w styczniu 2015 roku. Przetarg w formule "zaprojektuj i wybuduj" wygrało konsorcjum firm Warbud SA (lider), VAMED Standortentwicklung und Engineering GmbH&CO KG i Porr Polska SA. Zasadnicze prace budowlane ruszyły rok po jego rozstrzygnięciu. Przez ponad 3 lata na 15-hektarowej działce pracowało średnio ok. 700 robotników dziennie, ale zdarzało, że było ich ponad 1000.

Video gallery
Recommended
UJ w najnowszym <span lang="en">QS World University Rankings by Subject 2024</span>

UJ w najnowszym QS World University Rankings by Subject 2024

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

Nagroda Instytutu Matematycznego PAN dla Adama Kanigowskiego

Nagroda Instytutu Matematycznego PAN dla Adama Kanigowskiego

Czy ekrany akustyczne ochronią Ogród Botaniczny UJ przed hałasem?

Czy ekrany akustyczne ochronią Ogród Botaniczny UJ przed hałasem?