Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Huiling Zhang wśród najlepszych studentów zagranicznych w Polsce

Huiling Zhang wśród najlepszych studentów zagranicznych w Polsce

Huiling Zhang z Chin - studiująca na II roku polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim - została laureatką 10. konkursu INTERSTUDENT na najlepszego studenta zagranicznego w Polsce. Gala wręczenia nagród, która odbyła się wczoraj wieczorem w Łodzi, była częścią konferencji "Studenci zagraniczni w Polsce 2020".

 

W polskich uczelniach studiuje obecnie około 85 tys. obcokrajowców ze 174 państw. To właśnie do nich kierowany jest konkurs INTERSTUDENT. Warunkiem udziału jest aktywność w lokalnym środowisku studenckim - kulturalna, społeczna, ekologiczna czy sportowa - oraz dobre wyniki w nauce i udział w ciekawych projektach badawczych. Kandydatów zgłaszali ich profesorowie, opiekunowie, władze uczelni, biura współpracy zagranicznej, samorządy studenckie, a także koleżanki i koledzy. Do tegorocznej edycji konkursu wpłynęły 72 zgłoszenia. Kapituła wybrała 5 osób, których dokonania uznała za szczególnie warte wyróżnienia.

W kategorii studia magisterskie zwyciężyła Huiling Zhang z Chin, studentka Wydziału Polonistyki UJ. W Polsce mieszka i kształci się od października 2019 r., ale już dała się poznać jako osoba żywo zaangażowana zarówno w naukową, jak i kulturową działalność na uczelni i poza nią. Przetłumaczyła i opublikowała w Chinach opowiadanie Sławomira Mrożka i felietony Wisławy Szymborskiej. Prowadziła w języku polskim i chińskim premierę filmu dokumentalnego 70 lat wspólnej drogi. Stale bierze udział w wydarzeniach kulturalnych w Centrum Języka i Kultury Polskiej UJ oraz w spotkaniach Katedry Języka Polskiego jako Obcego UJ. Na zajęciach zawsze wykazuje się aktywnością, a zdobytymi informacjami dzieli się z innymi studentami, rozsyłając wiadomości do kolegów z grupy.

Laureatka przekonuje, że chciałaby, by jej obecność na studiach w Polsce pozwoliła społeczności Chin i Polski lepiej się poznać. Tego, że udaje jej się zrealizować swoje pragnienie, najlepiej dowodzi opinia nauczycieli akademickich. - Trudno wyobrazić sobie działalność mocniej skierowaną na budowanie mostów między naszymi narodami niż aktywność Huiling Zhang - mówi dr Dominika Izdebska-Długosz z Katedry Języka Polskiego jako Obcego UJ.

W pozostałych kategoriach nagrodzeni zostali: Lien Chau Ton Nu z Wietnamu (studia licencjackie, Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej), Godlove Suila Kuaban z Kamerunu (studia doktoranckie, Politechnika Śląska w Gliwicach), Mikhail Urmich z Uzbekistanu (Politechnika Warszawska) - za aktywność społeczną i integrację zawodową oraz Yauheniya Barkun z Białorusi (Politechnika Białostocka) - za aktywności i zaangażowanie społeczne.

Podczas poniedziałkowej gali uhonorowano także laureatów nagrody "Gwiazdy umiędzynarodowienia/Internationalization Star". W kategorii gwiazda dyplomacji publicznej zwyciężył prof. Adam Jelonek z Uniwersytetu Jagiellońskiego, o czym informowaliśmy już w ubiegłym tygodniu.

Recommended
UJ w najnowszym <span lang="en">QS World University Rankings by Subject 2024</span>

UJ w najnowszym QS World University Rankings by Subject 2024

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

Nagroda Instytutu Matematycznego PAN dla Adama Kanigowskiego

Nagroda Instytutu Matematycznego PAN dla Adama Kanigowskiego

Czy ekrany akustyczne ochronią Ogród Botaniczny UJ przed hałasem?

Czy ekrany akustyczne ochronią Ogród Botaniczny UJ przed hałasem?