Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Naukowcy z UJ rozwijają badania nad nanoklatkami białkowymi

Naukowcy z UJ rozwijają badania nad nanoklatkami białkowymi

W czasopiśmie "RSC Nanoscale" pojawił się artykuł "A single residue can modulate nanocage assembly in salt dependent ferritin", będący owocem wspólnej pracy Laboratorium Bionanonauki i Bioechemii z Małopolskiego Centrum Biotechnologii, Instytutu Zoologii oraz Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ.

Pandemia COVID-19 zaznajomiła przeciętnego odbiorcę z ideą  dostarczania mRNA do komórek. Jest to jeden z licznych przykładów zjawiska, które wielu uznaje za przyszłość medycyny: w leczeniu wykorzystywać się będzie coraz większe i bardziej złożone cząsteczki jak RNA, DNA oraz białka, co sprawi, że stanie się skuteczniejsze, zarówno pod względem terapii, jak i profilaktyki. Jednak te tzw. biologiczne makromolekuły często są bardzo delikatne, a ich uszkodzenie prowadzi do zniwelowania ich właściwości. Jednym z możliwych wyjść z tej sytuacji jest zastosowanie nanoklatek białkowych, te jednak są z kolei zbyt wytrzymałe – czynniki, które mogłyby doprowadzić do ich uszkodzenia, zniszczyłyby również ich ładunek.

Rozwiązania tego problemu może dostarczyć ferrytyna, niedawno odkryta naturalnie występująca nanoklatka białkowa, do której uszkodzenia wystarcz jedynie zmiana stężenia soli w otoczeniu. Według wyników badania przeprowadzonego w Heddle Lab w Małopolskim Centrum Biotechnologii UJ pod kierownictwem Matu Kumara, zmiana pojedynczego aminokwasu w białku mogłaby wyeliminować zależność od soli. Wprowadzając inne zmiany, uzyskano efekty pośrednie, co daje nadzieję na możliwość precyzyjnego regulowania tej właściwości i tym samym otwierania nanoklatki w konkretnych warunkach. ‘To bardzo użyteczna informacja, która może doprowadzić do rozwiązania zagadki, w jaki sposób w pełni kontrolować nanoklatki białkowe’, mówi prof. Jonathan Heddle.

Prace nad projektem przeprowadzono w Laboratorium Bionanonauki i Biochemii Małopolskiego Centrum Biologii, Instytutu Zoologii oraz Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Pełna treść artykułu znajduje się na stronie Royal Society of Chemistry: https://pubs.rsc.org/en/content/articlehtml/2021/nr/d1nr01632f

Z osiągnięciami Heddle Lab można zapoznać się na stronie www.heddlelab.org

Ilustracja przedstawiająca, w jaki sposób białka mogą tworzyć odmienne struktury ferrytynowe w różnych warunkach zasolenia w zależności od mutacji. Źródło: Kumal et al.

Recommended
Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum

UJ w najnowszym <span lang="en">QS World University Rankings by Subject 2024</span>

UJ w najnowszym QS World University Rankings by Subject 2024

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ