Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Medal Polonia Minor na 660-lecie Uniwersytetu Jagiellońskiego

Medal Polonia Minor na 660-lecie Uniwersytetu Jagiellońskiego

W środę 15 maja marszałek Witold Kozłowski i prof. Jan Tadeusz Duda przekazali władzom Uniwersytetu Jagiellońskiego nagrodę samorządu województwa małopolskiego - platynowy medal Polonia Minor. Wyróżnienie zostało przyznane z okazji 660. rocznicy założenia najstarszej polskiej uczelni jako wyraz uznania za całokształt działalności naukowo-badawczej i dydaktycznej oraz dbałość o rzetelny rozwój przyszłych pokoleń.

- Bardzo serdecznie dziękuję za wieloletnią współpracę z samorządem województwa. Dziękuję także za bardzo dobrą współpracę w ramach Rady Naukowej ds. Strategicznych Kierunków Rozwoju Małopolski. Dla nas powołanie tej rady, jedynej tego rodzaju w naszym kraju, było niezwykle ważne, ponieważ rada była dla nas w różnych sytuacjach ogromnym wsparciem. Niewyobrażalną rzeczą jest żeby można było przeprowadzić tak wielką, sportową imprezę, jaką były III Igrzyska Europejskie bez zaangażowania i dobrej współpracy z uczelniami, w tym z Uniwersytetem Jagiellońskim. Mam nadzieję, że ta współpraca będzie w kolejnych latach rozwijała się i przynosiła obu stronom owoce - powiedział Witold Kozłowski.

Podczas dzisiejszej uroczystości władze Małopolski wręczyły rektorowi UJ prof. Jackowi Popielowi promesę w wysokości ponad 6,6 mln złotych na odbudowę Oranżerii Wiktoriańskiej w Ogrodzie Botanicznym UJ. Inwestycja, o której informowaliśmy w ubiegłym tygodniu, otrzyma dofinansowanie w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027.

- W imieniu władz Uniwersytetu Jagiellońskiego bardzo dziękuję za ten kolejny finansowy dar. Myślę, że będzie on pięknie wykorzystany przy odbudowie oranżerii. Ogród jest odwiedzany przez wszystkich, od przedszkolaków do seniorów. Inwestowanie w to miejsce to nie tylko obowiązek uczelni czy samorządu województwa, ale każdej instytucji, która ma środki finansowe. To jest przykład, jak dobro uniwersyteckie jest wykorzystywane praktycznie przez całe społeczeństwo - zaznaczył dziś prof. Jacek Popiel.

Uroczyste otwarcie Oranżerii Warszewicza wstępnie planowane jest na przyszłoroczne Święto Uniwersytetu Jagiellońskiego, które odbędzie się 12 maja 2025 roku.

Photogallery
Recommended
Prof. Maria Flis uhonorowana medalem "<span lang='la'>Plus Ratio Quam Vis</span>"

Prof. Maria Flis uhonorowana medalem "Plus Ratio Quam Vis"

Stowarzyszenie Absolwentów UJ świętuje 60-lecie powstania

Stowarzyszenie Absolwentów UJ świętuje 60-lecie powstania

Dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej w składzie Rady Wykonawczej KDBASP

Dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej w składzie Rady Wykonawczej KDBASP

Już we wrześniu Zjazd Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Już we wrześniu Zjazd Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego