Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20201008

Wystawa "Grzegorz Zygier Twoone next"

Data: 08.10.2020 - 07.11.2020
Miejsce: zpafgallery przy ul. Św. Tomasza 24
Organizator: Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego i Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Krakowski.
Wystawa

Wystawa, przygotowana z okazji 40-lecia twórczości artysty, prezentuje czarno-białe fotografie wykonane w ostatnich latach, w których Grzegorz Zygier koncentruje się na problemach formy. Proponuje świat iluzji, w którym często dominują jako archetypy ascetyczne kształty, figury.

Nurt fotografii, który pochłonął artystę, bliski jest konceptualizmowi i analitycznemu spojrzeniu na nośnik zapisu. Negatyw pozwala mu na niekończące się zgłębianie istoty materii fotografii. Tak też dzieje się w przypadku obszernego cyklu fotografii nazwanego kilkanaście lat temu TWOONE, który dla Grzegorza Zygiera jest rodzajem syntezy rzeczywistości – niby dwie, a właściwie już jedna, nowa, zgeometryzowana struktura ze wspólną, zamkniętą pośrodku, nierozerwalną „materią”. Pozorna zawodność rejestracji przez "zaciągnięte kadry" to swoista estetyka błędu. Przenikające się kadry kreują inną przestrzeń czy inne przedmioty, można rzec nie-miejsca, nie-obiekty.

Pełna prezentacja prac znajduje się na stronie: www.maius.uj.edu.pl/twoone.

Wystawę można oglądać od 8 października do 7 listopada 2020 r. od środy do soboty w godz. 14:00-18:00 w zpafgallery przy ul. Św. Tomasza 24. Z uwagi na zachowanie bezpieczeństwa w galerii może przebywać jednocześnie 10 osób.

O artyście:

Grzegorz Zygier - fotograf, performer, artysta wideo, w ZPAF od 1987 roku, absolwent Politechniki Krakowskiej. Od 1981 do 1982 roku należał do Grupy Twórczej SEM, w latach 1982-88 związany z ruchem artystycznym Kultura Zrzuty oraz niezależnymi pismami "Tango" i "Hali Gali". Uczestnik i dokumentalista zdarzeń, artystycznych spotkań i plenerów: Teofilów, Nieme kino, Pozdrawiamy urzędników sztuki, Festiwal Sztuki Potrzebnej, itd. W 1990 roku wspólnie z Adamem Rzepeckim i Katarzyną Pochrzęst założył formację "Stacja Pi. Stacja" działającą w zakresie teatru, wideo, performansu, znaną m.in. ze spektakularnych wystąpień podczas Krakowskich Reminiscencji Teatralnych. W 2002 roku powrócił do fotografii analitycznej i konceptualnej realizowanej w cyklach Twoone. W 1988 roku otrzymał stypendium twórcze Miasta Krakowa, a w 2009 roku stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj