Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

grudzień 2022

20221201
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

"Dar Jana Oberbeka" - wystawa zbiorów muzycznych

Data: 01.12.2022 - 22.12.2022
Miejsce: Biblioteka Jagiellońska, wejście od ul. Oleandry 3
"Dar Jana Oberbeka" - wystawa zbiorów muzycznych

W Bibliotece Jagiellońskiej prezentowana będzie kolekcja zbiorów muzycznych Jana Oberbeka, która obejmuje obecnie 2380 druków muzycznych, 185 rękopisów muzycznych i 447 muzycznych nagrań dźwiękowych.

Szczególną część zbiorów stanowią liczne nuty na gitarę klasyczną, wspomnieć należy również o podarowanych polonikach, do których zaliczają się rękopisy i druki muzyczne z XIX i pierwszej połowy XX wieku oraz cenne publikacje wydawców muzycznych działających na ziemiach polskich w okresie zaborów (przede wszystkim księgarzy krakowskich i warszawskich). Kolekcję dopełniają nagrania muzyczne (płyty analogowe oraz kompaktowe) z muzyką poważną oraz rozrywkową.

Wernisaż wystawy odbędzie się w Bibliotece Jagiellońskiej 1 grudnia o godzinie 17.

Wystawa czynna będzie w dniach 2-22 grudnia br. w godzinach otwarcia biblioteki.


Gitarzysta Jan Oberbek urodził się 23 czerwca 1947 roku w Łodzi. Gry na gitarze uczył się pod kierunkiem prof. K. Sosińskiego (w latach 1967-1971), a od 1971 r. rozpoczął studia w PWSM w Łodzi w klasie prof. A. Kowalczyka. W latach 1969 i 1973 brał udział w ogólnopolskich konkursach gitarowych, na których otrzymał wyróżnienia. W 1976 roku założył w PWSM w Krakowie klasę gitary i lutni, którą prowadził do 1979 r. W 1978 r. na Międzynarodowym Kursie Interpretacji Muzyki Hiszpańskiej otrzymał nagrodę im. J. M. Moralesa. Wykłady z gitary prowadził J. L. Rodrigo. W 1980 r. odbył tournée po Polsce z A. Tansmanem, wykonując jego suitę – „In Modo Polonico”, dedykowaną A. Segovii. W latach 1982/83 przebywał na studiach podyplomowych w Alicante w Hiszpanii. Swoją grę udoskonalał u wybitnych profesorów J. Tomasa i J.L. Gonzalesa. Po powrocie wiele koncertował w kraju i za granicą, m.in. w Niemczech, Francji, Włoszech, Irlandii, Ukrainie, USA.

W repertuarze obok utworów kompozytorów hiszpańskich i południowoamerykańskich (F. Sor, F. Torrega, J. Turina, E. Pujol, R.S. de la Maza, J.Rodrigo, H.V. Lobos) wykonywał również utwory kompozytorów XIX- i XX-wiecznych, zwłaszcza polskich (J.N. Bobrowicza, A. Tansmana, J. Bauera, B.K. Przybylskiego, S. Mrońskiego, J. Łuciuka, J. Świdra). W swoim dorobku J. Oberbek ma liczne nagrania fonograficzne.

W 1995 r. J. Oberbek założył Stowarzyszenie Sacro Art. Był pomysłodawcą i producentem Mszy A. Nikodemowicza do słów M. Skwarnickiego z okazji XX-lecia pontyfikatu papieża Jana Pawła II. Msza została wykonana w Częstochowie. Z inicjatywy J. Oberbeka powstał epilog do opery K. Kurpińskiego – „Królowa Jadwiga”, skomponowany przez J. Bauera do słów M. Skwarnickiego. Sacro Art, pod przewodnictwem J. Oberbeka, wystawił w Krakowie również „Mszę chłopską” J. Bauera do słów E. Stachury, ponadto „Oratorium na nasze czasy” F. Lisieckiego. W 1993, 94 i 95 r. J. Oberbek zorganizował w Niemczech ekumeniczne festiwale sztuki sakralnej – SACROART. Jako wielki miłośnik J.N. Bobrowicza (XIX-wiecznego, wybitnego krakowskiego gitarzysty), prowadził Salon Gitarowy jego imienia i przez wiele lat zapraszał różnych wykonawców instrumentalistów, również zespoły, dające koncerty na rzecz odnowy zabytków Krakowa. J.N. Bobrowiczowi poświęcił książkę pt. „Jan Nepomucen Bobrowicz – Chopin gitary” oraz doktorat na Uniwersytecie Jagiellońskim. Stworzył monumentalną kolekcję aniołów w postaci obrazów, poświęconych papieżowi Janowi Pawłowi II – Wielkiemu Polakowi. Anioły pokazywane były m.in. na Jasnej Górze, w „Dzienniki Polskim”, w Niemczech, Rosji, na Litwie i Ukrainie. W 1998 r. w St. Petersburgu na Międzynarodowym Festiwalu J. Oberbek otrzymał za pomysł tytuł mistrza Master Class, który wręczył mu dyrektor Ermitażu. Był również inicjatorem powstania Festiwalu im. J. Garści. Założył Galerię Sakralną w Hotelu Pollera oraz w areszcie na Montelupich. Kompozycje swoje dedykowali J. Oberbekowi m.in. J. Bauer, S. Mroński, M. Sacco, A. Pensado, J. Rechin, R.Pipo. W 1994 r. J. Oberbek otrzymał Nagrodę Wojewody Krakowskiego, a w 2000 nagrodę Fundacji Sydney Polcul Foundation za promocję kultury polskiej.

źródło: strona autorska Jana Oberbeka

Widok zawartości stron Widok zawartości stron