Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20211008

"W nurcie czasu. Romuald Oramus" - nowa wystawa w Muzeum UJ

Data: 08.10.2021 - 15.01.2022
Miejsce: Collegium Maius UJ, ul. Jagiellońska 15
Organizator: Muzeum UJ
"W nurcie czasu. Romuald Oramus" - nowa wystawa w Muzeum UJ

Główną inspiracją dla prezentowanej w lektoriach Collegium Maius wystawy "W nurcie czasu. Romuald Oramus: malarstwo i grafika z lat 1981–2021" była seria malarska i graficzna z motywami średniowiecznych katedr.

Romuald Oramus od lat stara się pokazać kontekst upływającego czasu czy to przez rytuały dnia codziennego, czy też symbolikę gotyckich katedr, w których geniusz średniowiecznych architektów ukrył złożoność wymiaru czasu i przemijania. Katedra w ujęciu artysty jest obiektem nie tyle religijnym, co próbą ukazania porządku świata i miejsca człowieka w tym labiryncie pełnym tajemnic. Jej materialność i przestrzeń, zamknięte w kamiennych ścianach, symbolizują synergię cielesności i duchowości.

W architektonicznych konstrukcjach na obrazach Oramusa dostrzegamy nie tylko nieruchome budowle przytłaczające swoim surowym monumentalizmem. To żywe organizmy, w których płynie nieprzenikniona witalność. Stały się one miejscem zmagania materialnej na wskroś cielesności z transcendentnym duchem, wymykającym się ludzkiemu pojmowaniu.

Gotycki charakter struktury i wnętrz kompleksu najstarszego gmachu uniwersyteckiego świetnie współgra z klimatem prac ukazujących motywy wyniosłych i dumnych katedr, znakomicie wpisując się w klimat tego miejsca.

Wystawę będzie można oglądać w salach na parterze Collegium Maius od 8 października do 15 stycznia od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-15.30 (przerwa techniczna w godz. 12.10-13.00) oraz w soboty w godz. 10.00-14.30 (przerwa techniczna w godz. 13.00-13.10). Wstęp wolny.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron