Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Huiling Zhang wśród najlepszych studentów zagranicznych w Polsce

Huiling Zhang wśród najlepszych studentów zagranicznych w Polsce

Huiling Zhang z Chin - studiująca na II roku polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim - została laureatką 10. konkursu INTERSTUDENT na najlepszego studenta zagranicznego w Polsce. Gala wręczenia nagród, która odbyła się wczoraj wieczorem w Łodzi, była częścią konferencji "Studenci zagraniczni w Polsce 2020".

 

W polskich uczelniach studiuje obecnie około 85 tys. obcokrajowców ze 174 państw. To właśnie do nich kierowany jest konkurs INTERSTUDENT. Warunkiem udziału jest aktywność w lokalnym środowisku studenckim - kulturalna, społeczna, ekologiczna czy sportowa - oraz dobre wyniki w nauce i udział w ciekawych projektach badawczych. Kandydatów zgłaszali ich profesorowie, opiekunowie, władze uczelni, biura współpracy zagranicznej, samorządy studenckie, a także koleżanki i koledzy. Do tegorocznej edycji konkursu wpłynęły 72 zgłoszenia. Kapituła wybrała 5 osób, których dokonania uznała za szczególnie warte wyróżnienia.

W kategorii studia magisterskie zwyciężyła Huiling Zhang z Chin, studentka Wydziału Polonistyki UJ. W Polsce mieszka i kształci się od października 2019 r., ale już dała się poznać jako osoba żywo zaangażowana zarówno w naukową, jak i kulturową działalność na uczelni i poza nią. Przetłumaczyła i opublikowała w Chinach opowiadanie Sławomira Mrożka i felietony Wisławy Szymborskiej. Prowadziła w języku polskim i chińskim premierę filmu dokumentalnego 70 lat wspólnej drogi. Stale bierze udział w wydarzeniach kulturalnych w Centrum Języka i Kultury Polskiej UJ oraz w spotkaniach Katedry Języka Polskiego jako Obcego UJ. Na zajęciach zawsze wykazuje się aktywnością, a zdobytymi informacjami dzieli się z innymi studentami, rozsyłając wiadomości do kolegów z grupy.

Laureatka przekonuje, że chciałaby, by jej obecność na studiach w Polsce pozwoliła społeczności Chin i Polski lepiej się poznać. Tego, że udaje jej się zrealizować swoje pragnienie, najlepiej dowodzi opinia nauczycieli akademickich. - Trudno wyobrazić sobie działalność mocniej skierowaną na budowanie mostów między naszymi narodami niż aktywność Huiling Zhang - mówi dr Dominika Izdebska-Długosz z Katedry Języka Polskiego jako Obcego UJ.

W pozostałych kategoriach nagrodzeni zostali: Lien Chau Ton Nu z Wietnamu (studia licencjackie, Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej), Godlove Suila Kuaban z Kamerunu (studia doktoranckie, Politechnika Śląska w Gliwicach), Mikhail Urmich z Uzbekistanu (Politechnika Warszawska) - za aktywność społeczną i integrację zawodową oraz Yauheniya Barkun z Białorusi (Politechnika Białostocka) - za aktywności i zaangażowanie społeczne.

Podczas poniedziałkowej gali uhonorowano także laureatów nagrody "Gwiazdy umiędzynarodowienia/Internationalization Star". W kategorii gwiazda dyplomacji publicznej zwyciężył prof. Adam Jelonek z Uniwersytetu Jagiellońskiego, o czym informowaliśmy już w ubiegłym tygodniu.

Polecamy również
Zawodniczki AZS UJ Kraków mistrzyniami Polski w futsalu
Uniwersytet Jagielloński stawia na kształcenie w systemie mieszanym
Stanowisko KRASP w sprawie represji wobec narodu białoruskiego
Studenci WSMiP UJ nagrodzeni w konkursie z dziedziny cyberbezpieczeństwa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj